Боксовите емоции все още отекват от Хамбург до София, а раните на Кубрат Пулев дори не са започнали да заздравяват. Сблъсъкът между българина и Владимир Кличко бе емоционален и много значим за нас, но в глобален мащаб бе различно. Сблъсък между двама боксьори от Източна Европа няма как да предизвика сериозен интерес там, където са големите пари в спорта - САЩ.
За малко над 7 милиона долара беше организиран мачът между Кличко и Пулев . Разбира се, лъвският пай отиде при украинеца. И ако тези пари ви се струват много, то какво ще кажете за сблъсък на боксовия ринг, който да генерира приходи от... милиард долара. Да, това не е майтап, а самата истина. Такъв двубой е възможен, но не за пояса в свръхтежка категория, към който американците просто изгубиха интерес в последните години в отсъствието на техен силен представител. От години те обръщат внимание на по-леки категории, а под светлините на прожекторите са две имена - Флойд Мейуедър и Мани Пакиао. Този дълго чакан мач може да бъде реализиран още следващата година, превръщайки се в най-скъпото еднократно спортно събитие в историята. Но как?
В основата на всичко стои промоутърът Боб Аръм, който е сътворил гениална концепция, която да донесе колосални печалби. Парите, които тази среща може да генерира на най-големия пазар - САЩ, са около 300 милиона долара, които биха били платени от гледащите на принципа pay-per-view. Аръм обаче далеч не счита за достатъчна тази аудитория, затова е наточил ралото си за необработвана нива... Китай. Тук веднага идва въпросът - какво разбират китайците от бокс и какво въобще ги интересуват Пакиао и Мейуедър?
Всъщност - не ги. Обаче са луди по лицето Жу Шимин - китайският Мохамед Али. Страната обожава своя двукратен олимпийски шампион, който триумфира под петте кръга в Пекин през 2008 година и защити златото си в Лондон. В момента Жу прохожда на професионалния ринг и вече има 5 победи в изиграните 5 срещи, правейки смели крачки към това да стане претендент за пояса при най-леките. Именно Шимин е златният коз на Боб Аръм, който смята да включи негов мач в програмата на боксовата вечер. А това моментално гарантира аудитория от около 10% от китайското население, или скромните 120 милиона души.
Когато имаш огромен оборот, можеш да си позволиш конкурентни цени. Простият икономически принцип не е неразгадаем за Аръм, който смята сумата от 5 долара на продажба за напълно реална. За същия продукт в САЩ всеки желаещ заплаща близо 100 долара, но и за 30 до 40 пъти по-малка аудитория. Така само от pay-per-view Аръм смята да генерира над 900 милиона долара от срещата между Мейуедър и Пакиао. Останалите до заветния милиард ще дойдат от останалите пазари, продажба на реклама и други различни източници на приходи.
Само за една вечер двете боксови звезди ще добавят толкова пари в сметките си, че биха покрили сериозна част от задълженията на една банка, ако си плащаха данъците в България. Двамата ще си разделят не по-малко от 250 милиона долара, като 150 от тях ще отидат за американеца, чиито условия така или иначе включват минимум 60% от парите. Пакиао е казал „да" на такова разпределение, но при положение, че неговият дял няма да е под 100 милиона .
Последният щрих в гениалния сценарий на Боб Аръм е изборът на бойно поле. Със сигурност битката за домакинство ще е жестока, а идеята на промоутъра е вечерта да се организира в Макао. Тази малка страна все повече заприличва на азиатски Лас Вегас, а хотел „Венецианско Макао" е претендент номер 1 за колосалното събитие. Любимият на Мейуедър "MGM Grand Garden" във Вегас обаче със сигурност ще опита да отмъкне мача, а не е изключено към надпреварата да се включи и стадиона на отбора по американски футбол Далас Каубойс, който вече е приемал мачове на филипинеца с аудитория от над 50 000 души.
Преди всички това да се случи има да се раздадат още юмруци. В неделя Мани ще защитава световната си титла срещу Крис Алгиери именно в Макао. Ако прогнозите се сбъднат и филипинецът очаквано победи, то е възможно съвсем скоро Флойд Мейуедър, или както сам се нарича - г-н Пари, да получи предложение, на което не може да откаже.