Европейско в сянката на локаута

22 години без победа на Европейско първенство по баскетбол. Това е тъжната равносметка на мъжкия ни национален отбор. За последно той постига успех ва този форум през 1989 г. Тогава шампионатът е в Югославия и след 3 поражения в групата нашите играят за местата от 5-о до 8-о. Именно там записваме победа над Холандия и заемаме 7-о място, което не е такова постижение с оглед на това, че участват само 8 тима от Стария континент.

Сега на нашите им предстои участие в Литва, където на 31 август стартира 37-ия европейски шампионат за мъже. Като цяло турнирът ще премине под сянката на локаута, обявен в първенството на НБА. Сега повечето звезди от най-силната лига в света си търсят нови отбори. И за европейските звезди моментът да блеснат на голям форум идва точно навреме.

Шансовете за поне една победа на тима, воден от Росен Барчовски, са далеч по-големи. Все пак участват общо 24 отбора, разпределени в 4 групи. Българите са в „D" заедно с един от големите претенденти за първото място Русия. А останалите са Белгия, Грузия, Украйна и Словения, срещу чийто състав нашите излизат в първата си среща.

Проблемите на нашите обаче не са никак малко. От състава заради контузии отпаднаха две от основните единици - центърът Стефан Георгиев и най-добрият реализатор в българския шампионат Иван Лилов. Може би заради това, както и заради факта, че по време на контролите от подготовката нашите записаха само една победа - над Израел на турнир в Кипър, почти никой не ни брои за сериозен съперник.

„Нека да ни подценяват. Мисля, че самата подготовка и контролните срещи са една игра на криеница в общи линии. Всеки иска да извлече максимума без да покаже силните си страни и да остане нещо неразкрито", заяви президентът на баскетболната ни федерация Георги Глушков. И типично по български заговори за премии: „Такива обявени няма, но ако постигнем нещо добре в Литва, може да наградим момчетата".

Само че тези момчета нямат шансове, поне ако вярваме на анализаторите. Според повечето от тях сме най-слабият отбор в групата. Изтъква се фактът, че в основната ни петица играят четирима легионери - близнаците Деян и Калоян Иванови, Филип Виденов и натурализираният американец Ърл Роулънд, който се очертава като най-важният играч за тима ни. Към т.н. „звезди" на нашия състав можем да добавим и Чавдар Костов и Николай Върбанов, с което потенциалът на тима ни се изчерпва.

Хубавото все пак, е че като изключим Русия и Словения, останалите отбори в групата са от нашата черга. Руснаците са един от трите най-силни отбора на континента заедно с домакина Литва и Испания. В тима им са звездите от НБА Андрей Кириленко и Тимофей Мозгов, благодарение на които тимът мачка в контролите до момента. Треньор е американецът Дейвид Блат.

Словенците също имат играч от НБА - Горан Драгич от Хюстън Рокетс. В тима са още Мирза Бегич от Реал (Мадрид), Еразем Лорбек от Барселона и Яка Лакович от Галатасарай. Голямата фигура обаче е треньорът Александър Малкович - една от легендите в европейския баскетбол. Той има спечелена титла с почти всеки клуб, на който е бил треньор, като 4 пъти отборите му са ставали европейски клубни шампиони.

И ако Русия и Словения изглежждат непреодолими, то нещата при Грузия, Белгия и Украйна не са точно такива. Грузинците разполагат със Заза Пачулия, център на Атланта Хоукс, и с Таурон Грийн - натурализиран американец, който играе за испанския Гран Канария. Именно около тях се върти цялата игра на тима, което ако не друго поне ги прави лесно предсказуеми. Голямото име в Украйна пък е Майк Фратело, един от големите треньори в НБА, който вече води националния тим на страната. Той разчита предимно на играчи от местния шампионат, както и на дълбоката резерва в Юта Джаз Кирило Фесенко.

„Най-лесни" за нас изглеждат белигйците, в чийто състав звезди няма. Треньорът Еди Кастелс разполага предимно с играчи от местното първенство, а легионерите са едва четирима и се подвизават в по-слаби тимове от Испания и Италия.

Като цяло обаче шампионатът ще е много интересен. В група „А" са домакините от Литва и настоящият шампион Испания, заедно с Полша, Великобритания, Португалия и Турция. От състава на литовците в последния момент отпадна центърът на ЦСКА (Москва) Дариуш Лавринович, но пък сред 12-те са Дариус Сонгайла от Галатасарай и ветеранът Шарунас Ясиквичус, който в момента е без отбор.

Испанците пък са с братята Пау и Марк Гасол, съответно от ЛА Лейкърс и Мемфис Гризлис, Рики Рубио от Минесота Тимбъруулвс, Хуан Карлос Наваро, който също премина през НБА, преди да се върне в Барселона, натурализираният конгоанец Серж Ибака от Оклахома Тъндърс и шампионът от последния сезон в НБА с Далас Маверикс Руди Фернандес.

Група „В" също изжлежда соста оспорвано. В нея са тимовете на Германия с най-добрия играч в НБА през последния сезон Дирк Новитцки (Далас Маверикс) и Франция с Тони Паркър (Сан Антонио Спърс), Борис Диау (Шарлът Бобкетс), Йоаким Ноа (Чикаго Булс), Николас Батум (Портланд Трейл Блейзърс) и Кевин Серафим (Вашингтон Уизърдс). Тук са още Израел, Италия, и Латвия, както и Сърбия, чиято голяма звезда е Ненад Кръстич от ЦСКА (Москва). И, разбира се, треньорът Душан Ивкович.

В група „С" пък се събраха 5 отбора от Балканския полуостров, като 4 от тях - Босна и Херцеговина, Хърватия, Македония и Черна гора са от бивша Югославия, където баскетболът винаги е бил може би най-популярния спорт. Същото важи и за Гърция, която е бивш европейски шампион и по правило е фактор на големи първенства. Към тази петица трябва да добавим Финландия, която изглежда пълният аутсайдер.

Новините

Най-четените