Слаб отбор или безнадежден треньор? Защо Анри издържа само три месеца в Монако

Тиери Анри беше казал, че завръщането в родния му клуб Монако за неговия първи ангажимент като старши треньор е съдба.

Легендата на Арсенал трябваше да върне Монако към победите, след като "монегаските" започнаха слабо сезона, но нищо не тръгна по план. Кризата в отбора се задълбочи и три месеца и половина по-късно Анри беше уволнен, а вместо него на поста шокиращо се завърна неговият предшественик Леонардо Жардим.

Защо първото треньорско назначение на големия бивш нападател се превърна в такъв кошмар? Можеше ли той да направи нещо повече, или просто попадна на грешното място в грешното време?

Трагичната форма на Монако запрати тима на предпоследно място в класирането, а Анри се отчете само с две победи от 12 срещи за първенство. В общо 20-те му мача във всички турнири, победите бяха едва пет - една от тях с дузпи и други две в турнирите за купите срещу съперници от по-долна дивизия.

Изпадането е все по-реален сценарий пред клуба, след като и завръщането на Жардим не даде мигновен резултат и в събота Монако отстъпи с 0:2 от един от конкурентите си на дъното Дижон.

Но е факт, че уволнението на Тиери Анри не беше нелогично, защото комуникацията му с футболистите не беше на ниво и "монегаските" изглеждаха напълно обречени под негово ръководство.

Основна част от проблема бяха многото контузии.

Анри обяви, че играчите са били зле подготвени по време на предсезонната подготовка и дори се пошегува, че обмисля самият той да се завърне на терена. Но ситуацията никак не беше весела и почти постоянно наставникът не можеше да използва над 10 от своите футболисти заради травми.

Рекордната покупка Александър Головин пропусна началото на сезона, защото се контузи още при първата си тренировка, а след завръщането си въобще не е на очакваното ниво. Извън това обаче, Анри не се показа като добър психолог и редовно изразяваше разочарование и безсилие от представянето на футболистите си.

Към края на престоя си той започна да губи самообладание и при загубата с 1:5 от Страсбург беше уловен да обижда вулгарно противников футболист, а по-късно се оплака и от системата ВАР.

Критиките към собствените му играчи никак не им помогнаха да натрупат увереност и макар че отношението му към тях не беше несправедливо, то не донесе нужната промяна в поведението им.

Показателен пример за подхода на треньора е строгата и възпитателна реакция към младия защитник Беноа Бадиашиле, който беше забравил да прибере стола си към масата, излизайки от залата за пресконференции.

За доста неща могат да бъдат обвинени футболистите, но истината е, че Анри изглеждаше объркан тактически през тези три месеца и така и не намери подходящата схема на игра. Той изпробва цели осем тактически системи в мачовете, експериментира с трима, четирима и петима в защита и футболистите му нямаше как да се адаптират светкавично в и без това трудната ситуация.

Онези, които оневиняват Тиери Анри, посочват колко отслабен е в момента Монако.

Клубът продаде почти всички свои водещи играчи след героичната титла от 2017-а, а Леонардо Жардим беше наясно колко труден ще е настоящият сезон.

"Не съм изненадан, че Монако все още е в такава позиция", заяви той малко преди да се завърне. И преди португалецът е обяснявал, че задачата му в отбора е "постоянно да преизгражда", но просто напусналите оставиха твърде дълбока дупка.

Всъщност Анри се надяваше да закрепи отбора със силна януарска селекция, но просто не се задържа на поста. Иначе трансферът на Сеск Фабрегас вдъхна оптимизъм, а испанецът едва ли щеше да приеме офертата, ако не беше бившият му съотборник от Арсенал.

Анри сигурно се е надявал кариерата му на старши треньор да започне с някой впечатляващ успех, но случилото се със Зинедин Зидан в Реал Мадрид си остава изключение.

Повечето млади треньори нямат шанса още при първото си назначение да поемат състав с огромен потенциал - и минават през тежки периоди и провали преди да постигнат нещо забележително.

Затова засега е рано да бъдат оценявани треньорските качества на Тиери Анри. Да не забравяме, че двама от най-актуалните треньори в Англия в момента, Гарет Саутгейт и Оле Гунар Солскяер, се провалиха съответно в Мидълзбро и Кардиф преди кариерите им да потръгнат на далеч по-високо ниво.

И двамата днес сочат тези разочарования като важен опит при израстването си в професията и сигурно така е най-добре да гледа на нещата и самият Анри.

Новините

Най-четените