Естествено, водещата причина е ВАР, но и извън технологията, съдиите са по-стриктни при непозволени действия на защитниците в наказателните полета, най-вече задържания на съперници и откровени събаряния. Видяхме и някои спорни решения и като цяло вече свикваме в почти всеки мач да има удар от бялата точка. 22 са дузпите на първенството дотук, с 4 повече от досегашните рекордьори - шампионатите пред 1990, 1998 и 2002 г. Пет от дузпите на Мондиал 2018 не се превърнаха в гол, като с по един пропуск се отчетоха големите звезди Лионел Меси и Кристиано Роналдо.
Оскар Табарес е не само най-възрастният селекционер в Русия, но и първият, който се появява на цели 4 първенства на планетата с един и същ тим. Този шампионат е негов трети поред и общо четвърти начело на Уругвай. Той води уругвайците още през 1990-а, а след неговата смяна отборът пропусна да се класира на три световни първенства и отпадна още в групата на четвъртото. Завръщането на Табарес донесе много на тима, включително четвърто място на Мондиал 2010 и спечелена Копа Америка година по-късно. На настоящото първенство Уругвай отново изглежда подготвен за големи постижения и очаква Португалия на 1/8-финал.
За Есам Ел-Хадари се говореше много още преди началото на първенството. 45-годишният вратар на Египет остана резерва в първите два мача, но срещу Саудитска Арабия се появи, за да запише този запомнящ се рекорд. Още по-интересното е, че това беше негов дебют на Световно първенство и че той успя да спаси дузпа в мача. Египтяните отново загубиха и си тръгнаха разочаровани от Русия, но Ел-Хадари със сигурност няма да забрави тази среща.
Цели 37 двубоя трябваше да се изиграят в Русия, преди да видим първия мач без голове - този между Франция и Дания. Тогава съперниците си заслужиха освиркванията на публиката, но рекордът е факт, защото на миналите първенства първото нулево равенство беше идвало след по-малко изиграни мачове. Всъщност през 1954 г. в Швейцария не е имало нито един мач без голове - но тогава целият турнир се е провел в 26 срещи.
Япония и Сенегал загубиха последните си мачове от група H с по 0:1 и се оказаха на второ и трето място в класирането с еднакви точки, еднаква голова разлика и равенство в директния двубой. Един от тях трябваше да се се класира втори и да продължи на осминафинал, а другият да се прибере вкъщи. Така се намеси правилото за феърплей и прати японците напред заради двата им жълти картона по-малко от тези на Сенегал. Африканците станаха първият тим в историята, отпаднал поради получени картони, а драмата им е още по-голяма заради факта, че преди тях бяха отпаднали всички други африкански отбори на първенството.