Най-лошата Олимпиада в историята?

Олимпийците на Канада спечелиха сериозно количество медали във Ванкувър, но точно тази Зимна Олимпиада може да остане в историята с доста по-непрестижен етикет: най-лошата в историята. От смъртта на грузинския спортист до поредицата организационни гафове, Игрите наистина успяха да изтормозят почти всички във Ванкувър. Много от местните дадоха оценката си още в първите дни в личните си блогове и мненията им могат да се обобщят така: "Олимпиадата е гадна".

Кратък списък на 12 от най-големите издънки във Ванкувър:

Трагичната смърт на спортист...

Първата седмица на Олимпиадата беше помрачена от смъртта на грузинеца Нодар Кумариташвили в тренировъчно спускане на улея във Уислър.

... беше посрещната с "безразличие" от официалните фигури...

Организаторите и представителите на МОК определиха смъртта на на Кумариташвили като "не толкова като трагедия, колкото като сериозно неудобство", поне такова е мнението на Джиър Лонгман от New York Times. "Безразличното официално изявление" на Организационния комитет на Игрите във Ванкувър хвърли вината за трагедията върху грешките на 21-годишния спортист при спускането, като ингорира обвиненията, че улеят е твърде опасен и твърденията, че е трябвало да има обезопасителна стена на мястото, където излетя Нодар.

... които са били наясно с опасността...

Неофициално, много колеги на Кумариташвили са предупредили организаторите, че улеят е твърде опасен. Всъщност, самият Нодар е изразил подобно притеснение в разговор с баща си и пред няколко свои съперници.

... но се притесняваха повече за това колко медала ще спечели Канада.

В сериозен опит да засилят домакинското предимство на канадските звезди, организаторите отказаха на чужденците да тренират пълноценно на улея. До фаталното си спускане Кумариташвили беше направил една десета от опитите, които вече имаха зад гърба си канадските му колеги.

NBC многократно излъчи зловещата катастрофа. И продължи да я повтаря.

"Олимпийската телевизия на Америка" бе залята от критики за това, че излъчи ужасяващите кадри от катастрофата на Кумариташвили "три пъти, два от които на забавен каданс", според Матю Т. Съсман, пишещ в Blog Critics. Притеснително? Определено.

Два милиарда зрители станаха свидетели на интересно фиаско

Запалването на олимпийския огън, по традиция върховият момент на всяка една церемония по откриването на игрите, беше отложено със "странна 2-минутна пауза" заради факта, че един от четирите пилона, които трябваше да се изправят, отказа да се издигне. "Грешка на старта, Канада", е мнението на Detroit Free Press.

Вдъхновяващият символ на олимпизма - зад грозна ограда.

Организационният комитет получи "огромен брой оплаквания за мястото на олимпийския огън - зад грозна телена ограда", цитат от съобщение на AFP. Организаторите съобщиха, че са оформили "процеп за наблюдение на нивото на очите", но мнозина останаха недоволни и питаха защо това решение им е "отнело толкова много време".

Ванкувър рискува с планината Сайпръс. И загуби.

Не можем да обвиняваме организационния комитет за атмосферните условия. Но канадците имат вина за това, че разположиха толкова много състезания на сравнително ниската планина Сайпръс, където снегът винаги е по-малко в сравнение, да речем с Дъг Уорд. Майката-природа наказа организаторите - липсата на сняг отложи доста стартове и принуди организационния комитет да върне парите за билетите на 28 000 човека.

Могат ли автобусите да катерят хълмове?

Организацията на транспорта е едно от най-големите предизвикателства при организирането на Олимпийски игри - но Ванкувър записа нови издънки в богата история на транспортни проблеми. Автобусът, превозващ канадският женски тим в ските свободен стил се повреди на два пъти, а организационният комитет беше принуден да осигури 99 нови автобуса, след като се оказа, че возилата не могат да се изкатерят по пътищата на планината Сайпръс.

Съществува ли "Еко-Zamboni"?

Експериментът със "зеленото" заглаждане и полиране на леда се оказа истински провал, след като две от трите "екологични" машини Zamboni дефектираха насред надпреварите по бързо пързаляне с кънки. "Тук кънкьорите постигат скорост 70 км/ч и неравният лед може да се окаже много опасен за тях", разкри Mother Earth News. Част от стартовете бяха отложени и се наложи докарването на "традиционна машина" Zamboni, която все пак замърсява околната среда от Калгари, а разстоянието е почти 1200 км.

NBC се бори срещу преките излъчвания, при това в Северна Америка

Вече споменатата телевизия NBC успя да разяри американските зрители, след като реши да излъчва голяма част на запис или поне "като на живо". Това отне тръпката на феновете от събитията, които се случват в реално време. Стигна се дотам, че читателите на New York Times официално помолиха репортерите и редакторите на онлайн изданието на вестника да не публикуват резултатите от Олимпиадата, за да не изпреварят излъчванията на NBC от Ванкувър. Отговорът на New York Times беше предвидим: "Ние не сме обвързани с начина, по който NBC отразява Олимпиадата".

Олимпийските игри могат да сринат световната икономика

Сякаш проблемите във Ванкувър не бяха достатъчни, но наскоро стана ясно, че гръцката икономика е на път да се срине, като част от бедствието се дължи на огромните преразходи за организирането на Олимпиадата в Атина през 2004. Мнозина вече се опасяват, че в близко бъдеще Ванкувър също може да обяви рекордни финансови загуби. 

Новините

Най-четените