В КОНКАКАФ има два силни отбора и това са САЩ и Мексико. И двата се класираха на всеки Мондиал от 1994 г. насам... докато не дойде гръмкият и труден за обяснение провал на Щатите в тези квалификации. Американците започнаха финалната фаза от цикъла със загуби от Мексико и Коста Рика в последните им два мача с Юрген Клинсман начело. Впоследствие като селекционер се завърна Брус Арина (който докара отбора до четвъртфиналите на Мондиал 2002) и започна своя втори период много силно.
САЩ навъртя 14 мача без загуба, но след като взеха титлата от турнира на Северна и Централна Америка "Голд Къп", формата на янките се срути. Те взеха само един от последните си 4 мача в квалификациите и заради срамна загуба от Тринидад и Тобаго в заключителния кръг останаха предпоследни в класирането. Така за пръв път от 1986 г. САЩ ще пропусне Световно първенство.
Квалификациите в Южна Америка бяха драматични и предложиха спиращ дъха финален кръг. Но докато до последно се говореше за реалната опасност Аржентина и Меси да пропуснат първенството, големият губещ се оказа Чили. Победителите от последните две издания на Копа Америка започнаха тези квалификации с впечатляваща победа с 2:0 над Бразилия, но краят беше кошмарен с 4 загуби в последните 6 срещи.
В заключителния кръг Бразилия отмъсти на Чили с победа с 3:0, която направи головата разлика на чилийците отрицателна и те останаха зад Перу в класирането, докато перуанците отидоха на бараж срещу Нова Зеландия. Така чилийците, които се радват на най-силното поколение във футболната си история със звезди като Алексис Санчес и Артуро Видал, станаха най-високо класираният отбор в ранглистата на ФИФА, който ще пропусне Мондиал 2018. В момента отборът е на девето място в ранглистата, а до юли даже заемаше четвъртата позиция.
Най-успешният африкански отбор на световни първенства тази година грабна Купата на африканските нации за пети път в историята си. Но оттогава тимът тръгна надолу и спечели само 5 от 13-те си следващи мача. А квалификационната система в Африка е жестока и само петте победители в групите от финалната фаза отиват на Световното.
В групата на Камерун първата позиция убедително зае Нигерия, а Замбия се класира на второто място. Показателно е, че осминафиналистът от Мондиал 2014 Алжир завърши последен в тази група само с 2 т. Така новата генерация на камерунците, в която не липсват обещаващи футболисти, ще трябва да почака няколко години за нов шанс да играе на световен шампионат.
Холандците ще пропуснат второ голямо първенство след Евро 2016 и това е резил за тази нация, дала толкова много на играта. Да не забравяме, че холандците завършиха трети на миналия Мондиал, но сега останаха трети в квалификационната група, в която беше и България. Всъщност именно загубата на "лалетата" с 0:2 на "Васил Левски" през март след двата гола на Спас Делев беше голямата им издънка в квалификационния цикъл, която в крайна сметка ги лиши от участие на бараж.
Сега за Холандия предстои процес на подмладяване и те най-сетне трябва да продължат без играчи като Ариен Робен и Уесли Снайдер, които са в края на кариерите си. Проблемът на холандците обаче е, че в последните години не вадят такива млади таланти, каквито се изграждаха преди в прочутите им школи.
Разбира се, завършваме с 4-кратните световни шампиони, чието отсъствие от Русия е най-големият шок. Пълната със звезди селекция на Италия просто трябваше да е на това първенство. Джанлуиджи Буфон трябваше да стане първият футболист, играл на шест световни шампионата, но всичко рухна след фиаското в баража срещу Швеция. Множеството грешки на селекционера Джампиеро Вентура и неспособността му да изгради стил на игра натежаха и твърде безидейната Италия отпадна - а съдбата беше жестока с тях и отреди това да се случи заради нещастен гол от рикошет.
Провалът обаче може да се превърне в нещо позитивно за италианския футбол. Националният отбор ще бъде обновен, доста от опитните играчи, които бяха основата на селекцията дълги години, ще се оттеглят и младите ще имат възможност да поемат щафетата. А юношеските и младежките национални тимове на "скуадрата" записват силни резултати в последните години.