10 международни срещи, превърнали се в хаос

Политическият привкус на срещата Сърбия - Албания, заради който бе прекратен мача, не е прецедент. Ето и някои от най-хаотичните случаи, при които футболни срещи приключват заради ексцесии..
1. Сенегал срещу Кот Дивоар

Дидие Дрогба е вкарал доста голове за родината си, но едва ли някой от тях е предизвиквал по-тежки реакции от реализираната от него дузпа срещу Сенегал в квалификацията между двата отбора за турнира на Купата на африканските нации.

На снимката - Коло Туре е ескортиран от полицаи, след като феновете на Сенегал нахлуват на терена в Дакар
2.Италия срещу Сърбия, октомври 2010

Сръбските фенове не пропускат възможност да покажат, че са едни от най-своенравните в света. Квалификацията за Евро 2012 в Генуа между двата тима започва изненадващо, предвид поведението по трибуните.

Мачът продължава точно седем минути, след като сръбските ултраси започват бомбандировка - по терена и към феновете на домакините.
Една от факлите за малко да да уцели Джанлука Дзамброта
.
Срещата започва с 40 минутно закъснение, след като сърбите пробват да съборят преградите в сектора за гости. Чезаре Прандели споделя след служебната победа с 3:0, че никога не е виждал подобно нещо.
3. Дания срещу Швеция, Юни 2007

Една от най-напрегнатите квалификации за Евро 2008 бива прекратена в 89-та минута, след като при резултат 3:3 (при 3:0 за шведите), датски фен нахлува и удря рефера Хербер Фандел.
Този инцидент е предшестван от червен картон за Кристиян Поулсен, който пък удря Маркус Розенберг, донасяйки и дузпа за шведите.

УЕФА присъжда служебна победа за Швеция.
4. Франция срещу Алжир, октомври 2001

Това е първата среща между двете страни, откакто Алжир спечелва независимостта си през 1962-ра от Франция. Определяната като "приятелска" среща очевидно не успява да понижи напрежението.

Освиркванията на Марсилезата загатват за витаещото напрежение, но началото на срещата е спокойно.

В 77-та минута, при резултат 4:1 за Франция, огромен брой алжирски фенове нахлуват на терена въпреки съпротивата на стюардите. След прекратяване на срещата, местната жандармерия трябва да поеме нещата и съумява да изкара нарушителите.
5. Зимбабве срещу ЮАР, юли 2000
Квалификацията за Мондиал 2002 между двете страни в Хараре завършва фатално за 13 души.

След като гостите отбелязват за 2:0, радостта на Делрън Бъкли предизвиква остро недоволство сред феновете на домакините. Те нахлуват на терена, като футболистите са вкарани в съблекалните. Образува се меле, което полицията решава да разпръсне със сълзотворен газ. В навалицата, 13 човека са стъпкани до смърт.
6. Република Ирландия срещу Англия, февруари 1995

Предвид историческите характеристики на отношенията между двете страни, никой не е очаквал тази приятелска среща да бъде сред най-приятелските.
27 минути след началото на срещата, белязано от тежки освирквания, ирландците повеждат, а английските фенове започват да къртят седалките и да ги мятат по терена. Срещата е прекъсната, а специално тежко екипирано звено на полицията за справяне с бунтове нахлува за да озапти разбеснелите се фенове. В резултат - 50 човека са с тежки травми от интервенцията на полицията
7. Египет срещу Алжир, ноември 1989-та

За разлика от повечето срещи в тази класация, този мач завършва, като Египет побеждава Алжир с 1:0 в среща-квалификация за Мондиал 90.

Алжирските фенове обаче не се кротват след края на мача, като привържениците и треньорското ръководство са бесни на съдията, дал 8-минутно продължение.

Алжирските фенове насочват гнева си към ВИП ложите на стадиона, а техният играч Лакхдар Белуми (на снимката) уцелва с бутилка минерална вода доктора на противника. В следствие на удара, медикът остава сляп с едното си око.
8. Бразилия срещу Чили, септември 1989

Победа в тази среща означава съхраняване на шансовете на Чили за класиране на Мондиал 90 в Италия. В средата на второто половреме, обаче, ситуацията не изглежда обещаваща при резултат 1:0 за Бразилците.

Малко след това, обаче, факла бива хвърлена на терена, като в резултат вратарят на Чили Роберто Рохас пада на земята, а от главата му шурти кръв.

В резултат чилийските футболисти напускат терена от страх за сигурността си. Последвалото разследване показва, че чилийсткият страж е използвал бръснарско ножче за да разкървави главата си.

ФИФА наказва Чили, изваждайки тима от квалификациите за Мондиали 90 и 94.
9. Англия срещу Шотландия, юни 1977

Попадения на Гордън МакКуин и Кени Далглиш носят фамозната победа на Шотландия с 2:1, постигната насред Уембли. Реакцията на феновете след края на мача, обаче, е тази, която оставя отпечатък.

След края на срещата, шотландските фенове нахлуват на терена, развявайки шотландски знамена, като в радостта ти, те събарят една от вратите, а щетите по инфраструктурата на Уембли са впечатляващи
10. Перу срещу Аржентина, май 1964

Това е една от най-трагичните срещи в историята на футбола.

Перу са на косъм от класиране за Олимпийските игри, но в края на квалификацията аржентинците изравняват. В пристъп на ярост двама от феновете на домакините нахлуват на терена.

Един от тях бива брутално пребит от полицай, като това поражда реакцията на цялата публика. Феновете започват да мятат димки, полицията отвръща със сълзотворен газ.
Привържениците започват в суматохата да тичат към изходите, които са заключени от полицията. Така 328 души намират смъртта си на "Естадио Насионал" в Лима.

Футболът е спорт, предлагащ широка гама от емоции. От радостни пориви заради победа на любимия отбор до гняв и агресия, най-великата игра може да постави зрителя в амплитудни състояние.

Сцените, на които футболната общественост стана свидетел по време на срещата между Сърбия и Албания предизвикаха доста очудване и редица коментари.

Това, обаче, не е прецедент. Историята познава и други случаи, в които международни срещи са се превръщали в пълен хаос. Екстремните случаи в мачове между национални отбори нерядко са взимали връх, дали подклаждани от съперничество на национална или геополитическа основа, дали заради друга причина.

За радост, развоят на срещата между Сърбия и Албания не доведе до сериозни наранявания или жертви, но историята познава случаи, при които срещи с подобен заряд са давали много по-лоши резултати.

Ето и някои от най-тежките случаи, при които официални срещи са били прекратявани, а освен всичко друго, е имало и пострадали..