Моуриньо няма загуба у дома от 2002 насам

Жозе Моуриньо вече девет години няма загуба у дома, но през април Пеп Гуардиола може да промени това Снимка: Getty Images / Guliver
Рикардо Карвальо е сред любимите играчи на Моуриньо Снимка: Getty images
Рикардо Карвальо е сред любимите играчи на Моуриньо
Луис ван Гаал е един от малкото учители на Специалния Снимка: BGNES
Луис ван Гаал е един от малкото учители на Специалния
Роман Абрамович щедро финансира амбициите на Моуриньо в Челси Снимка: Getty Images
Роман Абрамович щедро финансира амбициите на Моуриньо в Челси

Тази събота треньорът на Реал Жозе Моуриньо ще отбележи една много специална годишнина - девет откакто воден от него отбор за последно е загубил шампионатен мач у дома. От 2002 година насам той е бил начело на Порто, Челси, Интер и Реал и в това отношение едва Специалния е наистина специален.

Затова и датата 23 февруари 2002 ще остане в историята на европейския и португалския футбол - тогава Бейра Мар побеждава като гост Порто с 3:2.

Още тогава Моуриньо обяснява, че загубата е дошла, тъй като тимът му е завършила мача с 9 човека, а в продължение на 65 минути съперникът е имал числено преимущество.
Жорже Андраде получава червен картон в 25 минута за атаката му срещу полузащитника на Бейра Мар Бруно Рибейро, а след точно изпълнен пряк свободен удар от Кристиано Роча извежда гостите напред за 1:0.

Бени Маккарти изравнява за Порто точно преди почивката, а в началото на второто полувреме нападателят на Бейра Мар Фари Файе отново извежда гостите напред.

Въпреки че Деко е изгонен в 74 минута, колегата му в полузащитата на Порто Карлос Паредес изравнява за 2:2, но Файе вкарва втория си гол в 85 минута и това осигурява загубата на Порто.

Коментаторът на радио BBC Live 5 Дейвид Плийт е един от ценителите на работата на Жозе Моуриньо. Да видим какво ще ни каже той за работата на португалеца.

"Моуриньо работи много задълбочено, както що се отнася до подготовката му за мачовете, така и за провеждането на самите мачове - обяснява Плийт. - Той винаги води сам тренировките на отбора си, никога не ги оставя на някой друг. Очевидно е, че футболистите, винаги са му вярвали, при това напълно.

"Той успява да внуши увереност на играчите, просто ги обучава наново. И след това те играят без страх."

Плийт описва Моуриньо като треньор, който има "богато въображение, креативен, отворен към новите неща, който винаги обмисля всеки аспект на проблемите" и го поставя редом до великите треньори, променили развитието на футбола - украинецът Валерий Лобановски, унгарецът Бела Гутман, Еленио Ерера, първият треньор, който получава прякора Специалния, Ариго Саки и холандците Ринус Микелс и Луис ван Гаал.

Всички тези треньори, подобно на Моуриньо, не са били нещо особено като футболисти, а в случая със Саки, той дори не е играл професионално футбол.

"Ако не си успял да направиш успешна кариера като футболисти, като станеш треньор, трябва да работиш по-усилено - допълва Плийт, който е бил мениджър на Тотнъм и Лутън. - Треньори като Моуриньо са били подготвени, че трябва да тръгнат от по-ниско ниво и ако постигнат успехи, ще започнат да се изкачват в кариерата."

Моуриньо работи при сър Боби Робсън в Спортинг (Лисабон), Порто и Барселона, а също и с Ван Гаал, пак в Барселона.

В днешно време Специалния е олицетворение на една интересна теза във футбола - че противникът ти на терена е най-уязвим, когато е изгубил владението на топката.

"Обърнете внимание как действа Моуриньо, когато противникът изпълнява ъглов удар към неговата врата - обяснява Плийт. - В наказателното поле има само трима играчи от неговия отбор. Това позволява повече свобода на вратаря, а и играчите не си пречат. Освен това, ако вратарят прибере бързо топката, то тимът на Жозе има повече варианти за по-бърза контраатака, тъй като разполага с повече хора в средата на терена."

Плийт е на мнение, че Моуриньо е имал късмет да ръководи четири много силни отбора, в които ритат качествени играчи, които обикновено са национали за своите страни, а в случая на Челси, Интер и Реал става въпрос и за клубове, подкрепяни от амбициозни собственици, които са готови да инвестират милиони в развитието на тима.

Късметът също е помагал на Моуриньо - пример за това е мачът от 25 август 2002, когато голът на Едгарас Янкаускас в 97 минута носи равенството с 2:2 срещу Белененсес.

След загубата от Бейра Мар през февруари 2002, отборите, водени от Специалния са изиграли 147 домакински шампионатни мачове и имат 122 победи, като вкарали 331 гола, а са допуснали само 87.

За тези девет години Моуриньо успя да развие една обща черта у всички отбори, който е водил - те винаги се борят до последната секунда на мача.

През 2005 и 2006 по един гол на Дидие Дрогба и Майкъл Есиен в последните 10 минути донесоха равенствата с 1:1 срещу Бирмингам и Арсенал. Това е един от малкото примери.

"Моуриньо се възползва отлично от възможностите на Есиен да играе на различни постове - пояснява Плийт. - Често Есиен започва мача в центъра на полузащитата, но на почивката, ако нещата не вървят добре, той го дърпа вдясно и това му дава възможност да дава пасове напред или да пробива сам."

Португалският защитник Рикардо Карвальо също е един от важните елементи за тази дълга успешна серия на Моуриньо, тъй като е ритал под ръководството на своя сънародник в Порто, Челси, а сега и в Реал.

"Карвальо разчита отлично как се развива мача и когато топката стигне до него, той вече знае какво да направи - коментира Плийт. - Английските централни защитници не играят така, но няма да е лошо да се поучат от него как се усвоява пространство, когато топката е у теб.

"Когато защитниците тръгнат напред, това ти позволява да получиш числено превъзходство в определени ситуации, а това винаги помага."

Откакто Специалния е начело на Реал, Белия балет няма загуба у дома, така че задачата на Леванте този уикенд няма да е никак лесна.

Но в средата на април серията може да приключи - тогава Реал приема Барселона на "Сантяго Бернабеу" за второто издание на Ел Класико този сезон.