Испания – Италия 4:2 във финалите на Шампионската лига

Христо Стоичков е в отбора на Барселона при първия спечелен трофей от Шампионската лига. През 1992 г. каталунците побеждават Сампдория с 1:0 на „Уембли“.
Реал (Мадрид) празнува победата си след 2:0 над Фиорентина през 1957 г.
Алфредо Ди Стефано дава аванс на „кралете“ преди Франсиско Генто да оформи крайното 2:0 срещу Фиорентина перз 1957 г.
Реал (Мадрид) защитава титлата си година по-късно, след като побеждава Милан с 3:2 след продължения.
Първата победа на италиански отбор над испански идва през 1964 г. Интер побеждава Реал (Мадрид) с 3:1.
Барселона печели първия си трофей в Шампионската лига през 1992 г. след победа с 1:0 над Сампдория. Гол в продълженията на Роналд Куман носи победата за каталунците на „Уембли“.
Христо Стоичков с трофея през 1992 г.
Милан разгромява Барселона с 4:0 през 1994 г.
Даниеле Масаро отбелязва два от головете за „росонерите“. Роналд Куман този път е безпомощен.
Реал (Мадрид) печели трофея за седми път през 1998 г. след победа с 1:0 над Ювентус.
Предраг Миятович отбелязва единственото попадение за „белия балет“ за победата с 1:0 над Юве през 1998 г.

В събота Ювентус и Барселона ще определят победителя в тазгодишното издание на Шампионската лига.

Двата отбора ще се изправят един срещу друг в битка за европейската корона на Олимпийския стадион в Берлин.

Това ще бъде седмият финал между испански и италиански отбори, като тимовете от Пиренеите имат предимство с 4:2 в предишните сблъсъци.

Барселона има един спечелен и един загубен финал срещу италиански отбори, докато „старата госпожа“ губи единствения си подобен сблъсък с 0:1 от Реал (Мадрид) през 1998 година.

Ето всички шест финала, в които титлата в най-престижния европейски клубен турнир се е решила след испанско-италиански сблъсъци.

1957 Реал (Мадрид) – Фиорентина 2:0

Спечелил първото издание на Купата на европейските шампиони година по-рано, Реал (Мадрид) продължава доминацията си в Европа със защита на трофея.

„Виолетовите“ се представят на ниво и вратарят им Джулиано Сарти на няколко пъти спасява удари на Алфредо Ди Стефано, Реймонд Копа и Франсиско Генто.

Все пак, „белия балет“ повежда в резултата в 69-ата минута с гол от дузпа на Ди Стефано, а шест по-късно Генто оформя крайното 2:0 пред 124 000 фенове на „Сантяго Бернабеу“.

1958 Реал (Мадрид) – Милан 3:2 (след продължения)

Година по-късно, Реал отново е на европейския връх. „Кралете“ стигат до успеха след продължения на „Хейзел“.

Ди Стефано на два пъти изравнява резултата, за да вкара двубоя в продължения.

Милан, в който тогава играе Чезаре Малдини, обаче се пропуква в 107-ата минута и Генто донася трети пореден трофей за Реал.

1964 Интер – Реал (Мадрид) 3:1

Интер става вторият отбор от Италия, спечелил най-престижния европейски клубен турнир, след като година по-рано градският съперник Милан грабва трофея.

В основата на успеха на „нерадзурите“ е катеначото – дълбока защита и контраатака. Интер побеждава „белия балет“, за който тогава играят Ференц Пушкаш и Ди Стефано.

Сандро Мацола открива резултата за Интер, а Аурелио Милани удвоява аванса на „нерадзурите“ след почивката. Фело намалява изоставането на Реал, но с втория си гол Мацола пречупва испанския гранд.

1992 Сампдория – Барселона 0:1 (след продължения)

Точен удар на Роналд Куман във второто продължение донася първата европейска корона за каталунците.

С Христо Стоичков и Михаел Лаудруп в отбора, Барса е развенчана в редовното време от стража на Сампдория Джанлука Палиука.

Така, каталунците се нуждаят от нещо специално, за да вдигнат трофея, и на сцената се появява Куман, който с прекрасно изпълнение от свободен удар, изстрелва Барса на върха.

1994 Милан – Барселона 4:0

Две години по-късно Стоичков и Ромарио трябва да минат покрай купата и да се задоволят с бронзовите медали.

Милан губи финала срещу Олимпик Марсилия през 93-та, но 12 месеца по-късно тимът на Фабио Капело не повтаря грешката си.

Два гола на Даниеле Масаро и по един от Деян Савичевич и Марсел Десаи оформят разгромната победа над каталунците.

1998 Реал (Мадрид) – Ювентус 1:0

Последният случай, в който на финала се изправят испански срещу италиански отбор, отборът от Ботуша се оказва на губещата страна.

32 години след шестия си трофей в надпреварата, Реал стига до седмия.

Предраг Миятович донася радост на феновете на „белия балет“ с гол в 66-ата минута, който се оказва достатъчен за победата.

Това е трети финал поред за Ювентус, който печели трофея през 1995/96, но през следващите два сезона се оказва втори.

„Старата госпожа“ е фаворит във финала, като в състава на Марчело Липи присъстват имена като Зинедин Зидан, Алесандро Дел Пиеро и Едгар Давидс.

Реал завършва на четвърто място в Примера този сезон, но Юп Хайнкес успява да изстиска най-доброто от играчите си и да победи Юве, който дни по-рано печели титлата в Серия „А“.