В Русия недоволни въпреки победата над България

Ивелин Попов имаше възможност да отбележи на Русия, но ударът му бе отразен Снимка: БГНЕС
Ивелин Попов имаше възможност да отбележи на Русия, но ударът му бе отразен

Руските медии засипаха с критики собствения си национален отбор въпреки успеха над България в контролната среща снощи. Както е известно в приятелския двубой игран на стадион „Петровский" в Санк Петербург Сборная спечели с 1:0 след гол на Широков още в седмата минута.

Любопитно е, че за голмайстора на домакините това е първи двубой с екипа на националния отбор от две години насам. За последно футболистът се появи на терена в двубой от груповата фаза на европейското първенство в Австрия през 2008 г. Тогава съперник бе бъдещият шампион Испания.

„Тържествената обстановка на стадиона бе развалена от вида на полупразните трибуни. Високите цени на билетите и неочакваното домакинство на Санк Петербург след като двубоят бе плануван да се проведе в Москва са две от причините за това.

По официални данни на мача са присъствали 17 000 зрители, но тази цифра със сигурност е завишена.

Играта на Русия, естествено с всичките уговорки, че все пак става дума за приятелска среща, бе доста спорна. Няколкото впечатляващи прояви на домакините можеше и да бъдат проспани от зрителите, тъй като действията между тях бяха изключително бавни и мудни.

Що се отнася до българите те се опитаха да сътворят нещо, държаха дълго топката, но действията им в атака бяха безкрайно неубедителни. Единственият представител на българския шампионат Ивелин Попов се опита да придаде острота, но не се получи. Пасивният Валери Божинов пък изобщо не оправда статута си на наследник на Димитър Бербатов.

Едва през второто полувреме, когато се появиха Камбуров и Рангелов защитниците на Русия бяха поставени в ситуация близка до реалната в официални срещи.

И още нещо по отношение на нашия съперник. В официалната програма, която домакините бяха направили за двубоя можеше да се намери достатъчно информация за тях. За вратаря на българите Николай Михайлов там пишеше: „Син на президента на Българския футболен съюз, любител на нощния живот и скъпите коли. Способен е в един мач да покаже супер игра, а в следващия да допусне нелеп гол".

Още в 6-та минута вратарят, който идва от холандския Твенте потвърди реномето си. Макар че Широков заслужава похвали за изпълнението си, това попадение ще лежи на съвестта на вратаря на българите", написа сайтът sports.ru в коментара си за двубоя.

„Феновете искаха да видят увереност и самочувствие, добър футбол и първи стъпки към постигането на бъдещи победи. Двата отбора обаче им предложиха истинско мъчение. Двубоят не бе никак интересен и привлекателен", лаконично коментира soccer.ru.

„От такъв спаринг няма полза. И за двата тима той трябваше да е генерална репетиция за старта на предстоящите квалификации. Това обаче не се получи. Нямаше нови имена - нито в състава на Русия, нито в този на България. Нямаше и настроение, и желание за игра.

Нашият отбор показа за не повече от 20 минути истинските си възможности и толкова. Затова на моменти българите имаха предимство. Двубоят обаче по нищо не се отличаваше от предишния приятелски мач на Русия с Унгария. И бе твърде далеч от нивото, което видяхме на световното първенство", написа авторитетния „Спорт Експрес".

Изданието даде думата и на един от родните легионери в местното първенство - Иван Стоянов, който носи екипа на Алания (Владикавказ). Бившият играч на Сливен и ЦСКА се отказа от участие в националния отбор заради конфликт със Станимир Стоилов. „С тази игра нито България, нито Русия ще излязат от групата си в европейските квалификации", отсече Стоянов.

На другия полюс обаче бе настроението на президента на Българския футболен съюз Борислав Михайлов.

„Чувствам се доволен от играта и от раздаването на момчетата. При някои си личи, че не са в най-добрата си форма, но сигурно си има причини за това. Определено добра проверка. Първото полувреме отборът се държа най-добре на терена в сравнение с контролите с Белгия и ЮАР.

Все пак играхме с Русия, а не с някой слаб отбор. През първото полувреме те нямаха никакви шансове пред нашата врата.. Може би това е, което търсят треньорите. На мен лично отборът ми хареса", отсече рекордьорът по участия в националния отбор.