Дори Кройф и Еузебио бяха суеверни

Разбира се, повечето от тях са напълно необясними и често ни напушва смях от тях. Но суеверията на спортистите са специфична и тънка работа.

Не казвайте на Коло Туре, че ви е смешно, когато той със сериозен тон ви обясни, че винаги трябва да излезе последен на терена. Винаги!

Това е толкова строго пазен ритуал, че Арсен Венгер си скубеше косите през 2009-а, когато в мач с Рома в Шампионската лига Арсенал почна второто полувреме с 9 души. Оказа се, че Вилям Галас трябва да получи помощ с някакъв бинт и остана за минута-две в съблекалнята. Коло отказа да излезе преди него, а полувремето започваше!

Култови суеверия изпълват главите на играчи от най-висок ранг. И на митове във футбола, за които се предполага, че талантът е по-силен от вярвания в дребни амулети.

Случи ли се веднъж да направят знаменит мач, повечето от тях повтарят ритуалите от него дълго. Около петък, 13-ти март, е идеален момент да се сетим кой в какво вярва, че носи късмет и победи на терена.

Джон Тери не изглежда човек, който оставя нещата на случайността, но... Винаги слуша един и същ диск на Usher в колата по пътя към стадиона, паркира на едно и също място, дослушва го преди да излезе, седи на едно и също място в автобуса за гостувания, а и доскоро играеше с едни и същи предпазни кори - цели 10 години.

Но ги загуби, когато едната се скъса на мач с Барселона.

Няма да видите Томаш Росицки (Чехия) и Марио Гомес (Германия) да пеят високо на глас националните си химни преди мач на страната. И не е, защото Гомес не го знае, какъвто е случаят с доста от съотборниците му в бундестима.

Просто и двамата са имали страхотни мачове в младежките тимове без да пеят химните, а оттогава само си тананикат под нос.

Носи късмет.

Франция стана шампион на света през 1998 г., но не си мислете, че геният на Зидан има нещо общо. Ключът е бил другаде. Точно час преди всеки мач Лилиян Тюрам пускал в съблекалнята на макс "I will survive" на Глория Гейнър и песента се въртяла отново и отново до излизането на терена.

А там, секунди преди старта, вече видно за целия свят, Лоран Блан млясваше целувка на голото теме на вратаря Фабиен Бартез.

На Евро 2012 чехите отказаха да се бръснат, а вратарят Петер Чех не отстъпи дори, когато жена му се обади в хотела и му каза, че изглежда ужасно.

Навремето Аякс изяждаше на терена съперниците, но имало и тайна рецепта за това. Великият Йохан Кройф например не излизал на терена преди да стовари тупаник (приятелски) в стомаха на резервния вратар Герт Балс.

Фамозният №14 урочасвал r съперника, като винаги с първия съдийски сигнал изплювал дъвката си по посока на вратата на противника, в неговата половина от терена, седейки в своята - един вид - идваме, нападаме ви.

Съотборникът му Гери Мюрен обаче стигал по-далеч. Той заемал бандажа на шортите от Сяак Сварт за мачове в евротурнирите, след като веднъж го носил по неволя и Аякс бил с 5:1.

Гари Линекер поразяваше вратите често, но си е имал номер - преди мач на загрявката Гари правил спринтчета, разменял пасове, но никога не стрелял към вратата. Мислел, че ще му донесе лош късмет и головете може да секнат преди мача... Пазел ги за тогава, с други думи.

Пипо Индзаги, сега треньор на Милан, спазваше един и същ ритуал, за който съотборниците му разказват с почуда. Купувал си едни и същи детски бисквити преди мач, ядял ги в автобуса към стадиона, но така, че винаги в кутията да останат точно две. Тях прибирал в съблекалнята.

Дали някой съперников треньор не е пращал шпиони да саботират ритуала и да доядат бисквитите!?

Пипо, между другото, няма да е лошо да започне пак да купува бисквитките. И да ги раздава на нападателите на отбора, който води. Милан отчаяно има нужда от някакъв работещ ритуал, защото играта никак не върви.

Нястоящият вратар на Спартак (Москва) Артьом Ребров винаги целува двете греди преди първия сигнал и им говори кратко. Какво се разбират, остава тайна.

Ренцо Уливиери, треньор в Италия от десетилетия, един цял сезон не свали "щастливото палто", с което отборът му натрупа победи през есента. Накрая при 34 градуса в Палермо нещата станаха притеснителни, но треньорът устоя с якето 90 минути.

Докато пазеше на Ливърпул Хосе Рейна ставаше рано преди мач и палеше колата. Зареждаше точно пет литра гориво от една бензиностанция в квартала му, независимо колко пълен е резервоарът.

След това се прибираше и започваше подготовка за мача. Испански тв канал засне цялата история веднъж, а Ливърпул би с 3:1. Работи!

Луис Арагонес, който сложи началото на победната серия на испанския национален отбор на Евро 2008, имаше голям проблем с жълтия цвят. Покойният треньор смяташе, че това е шарката на дявола и носи лош късмет.

Веднъж Арагонес накарал Раул да се преоблече, след като нападателят се явил в хотела с жълт тишърт.

Фарид ел Алагуи е нападател на Хибърниън в Шотландия. Алжирецът веднъж намери монета от 1 паунд на терена на Фолкърк по време на загрявката. Беше преди близо 19 месеца, но Фарид я пази и никога не отива за мач без нея. Когато се съблича по екип я поверява на човек от щаба, а след двубоя си я взима.

Покойният Еузебио бе известен като особено суеверен.

Като играч митичният португалец винаги слагал монета в лявата си обувка и играел с нея. След края на кариерата на терена, Еузебио носеше една и съща бяла кърпа на всеки мач на националния тим, който гледаше наживо.

В края на миналия век Джика Попеску премина в Галатасарай и едва не припадна от почуда преди първия си мач за турския тим.

Съотборниците му вдигнали високо футболните си обувки над главите, с бутоните нагоре, и започнали да сипят закани към съперника. Румънецът разкри години по-късно, че се е чувствал като в племе, примерно от филма "Шака Зулу".

И пак в Румъния, но далеч по-рано, треньорът Емерих Йеней донесе през 1986 г. Купата на европейските шампиони на Стяуа с рядкото си разбиране, че №13 носи... късмет.

"Винаги избирах 13 да присъства в дните на отбора. Понякога тренирахме от 13 на обяд местно време, където и да бяхме. Винаги исках най-добрият играч или аз да сме в стая 13 или завършваща на 13 в хотела... Дори бутилките с вода по време на мач край скамейката ни бяха разделени на купчини по 13..."

Е, дано някой настоящ треньор си записва.

Защото тогава Стяуа вдигна купата, вкарвайки точно 13 гола по пътя.

Съвпадение?

Новините

Най-четените