Представете си най-слабия вратар, срещу когото сте играли някога. Сега си го представете в най-лошия му ден. Готови? Давид де Хеа на Мондиал 2018!
Смятаният от много за най-класния страж в последните няколко години се превърна в най-слабия вратар с най-малко три изиграни мача поне от 1966 година насам (от онова първенство с титлата на Англия).
В рамките на четири двубоя на Мондиал 2018 (без дузпите срещу Русия и без отменения гол с VAR на Иран) Де Хеа направи едно-единствено спасяване от общо седем удара в рамките на вратата си.
Най-голямата си грешка вратарят на Манчестър Юнайтед направи в първия двубой на „ла фурия“ от груповата фаза при равенството 3:3 срещу Португалия, когато позволи на безобиден удар на Кристиано Роналдо да мине през ръцете му. Освен това, Роналдо вкара хеттрик с общо три удара във вратата му.
Срещу Иран не трябваше да се намесва нито веднъж, тъй като иранците нямаха нито един точен удар. Единственото си спасяване Де Хеа направи срещу Мароко, останал очи в очи с Халид Бутаиб. И въпреки това, тимът на Ервен Ренар вкара с другите си два точни удара, а Испания можеше да отпадне още в групите, ако не беше изравнителният гол на Яго Аспас за 2:2 в добавеното време.
1/8-финалът срещу Русия също бе далеч от успешен за испанския страж. Сборная вкара при единствения точен удар във вратата му - на Артьом Дзюба от 11-метров наказателен удар, а при рулетката на дузпите Де Хеа не успя да направи нито едно спасяване, за разлика от колегата си Игор Акинфеев, който хвана ударите на Коке и Аспас.
Какво означава това за Де Хеа? Той ли е големият виновник за ранното отпадане на Испания? Разбира се, че не.
Проблемите в тима започват със селекцията, минават през уволнението на Юлен Лопетеги и назначаването на Фернандо Йеро и завършват с цялостното представяне на отбора. Чак там някъде се нарежда и неубедителният Де Хеа.
В двубоя срещу Русия например, Испания направи 1114 точни подавания в рамките на 120-те минути. „Ла фурия“ се превърна в първия отбор, преминал границата от 1000 паса на световни първенства. Счупи и рекорда за подавания в редовните 90 със 770 точни. Предишният рекорд бе 703 и принадлежеше на Аржентина от мача срещу Гърция на Мондиал 2010.
Серхио Рамос също постави рекорд – 141 точни подавания, най-много от поне 1966 година насам (откакто се води подобна статистика) в 17-ия си мач за Испания на световни първенства, с което се изравни с Икер Касияс по този показател. За сравнение, целият отбор на Русия си подаде точно едва 191 пъти в рамките на пълните 120 минути.
Въпреки всички подавания обаче, нещо куцаше в играта на Испания, която заслужено отпадна след изпълнение на дузпи.
Безспорно, 27-годишният страж можеше да се справи далеч по-добре в много от ситуациите, но това може да се каже за почти всеки играч на Испания. Провалът на „ла фурия“ не може да се сведе до представянето на само един футболист, а е следствие на неразборията не само в целия отбор, но и в треньорския щаб, и в ръководството на Федерацията, както и в лошата комуникация между тях.