През февруари 2022 г. не беше изминал и месец, откакто Ричард Арнолд зае поста изпълнителен вицепрезидент на Манчестър Юнайтед.
Тогава новата силна фигура в клуба събра всички служители на среща на "Олд Трафорд" и ги призова да продължат великата история на "червените дяволи".
"Да бъдеш тук и да работиш за Юнайтед не е просто работа. Това е едно невероятно чувство", категоричен беше Арнолд.
Последната седмица за него обаче едва ли е свързана с толкова невероятни чувства, тъй като покрай слабото начало на сезона, Юнайтед трябваше да се справя и с твърде заплетен проблем - който нанесе още едно петно върху имиджа на клуба.
Манчестър Юнайтед до последно възнамеряваше да върне големия талант Мейсън Грийнууд в отбора, но в разстояние на 72 часа промени изцяло решението си и обяви, че ще се раздели с играча, обвинен в насилие над приятелката си.
Източници от клуба разкриват, че до сряда, 16 август, ръководството твърдо е следвало плана да реабилитира Грийнууд и шефовете са отделяли време да обясняват на служителите в клуба защо се налага такъв ход.
Доста от служителите обаче са считали решението за неприемливо и неморално, а някои даже са заплашвали със стачка. Внимателното изследване на мненията вътре и извън клуба, което бяха организирали от Юнайтед, е дало неприятни за ръководителите индикации.
Подготовката за завръщането на играча е включвала оценка как експерти, журналисти и политици ще реагират на новината, че предполагаем насилник ще играе за Юнайтед.
Всички анализирани личности и организации са поставени в отделни категории - "подкрепящи", "склонни на компромис" и "враждебни" относно връщането на Грийнууд, което е дало възможност детайлно да се прецени имиджовият риск за клуба.
Разбира се, редица благотворителни организации, подкрепящи пострадалите от домашно насилие, автоматично попадат в категорията "враждебни", тъй като не биха били склонни на компромис.
В петък излезе материал на The Athletic, който предварително разкри намеренията на манчестърския гранд и който предизвика мощна вълна от критики от фенове, анализатори, организации и хора от британския парламент към клуба и ръководството.
Още същата вечер шефовете са се събрали на спешно обсъждане и скоро са стигнали до заключението, че няма как да продължат с начертания план. И им остава единствено да измислят как да се отърват от футболиста по максимално безболезнен начин.
През тази седмица излезе официалното съобщение от "Олд Трафорд", че Мейсън Грийнууд ще продължи кариерата си другаде.
Все още не е ясно дали ще бъде отдаден под наем или продаден, както и как ще му бъде намерен нов клуб в няколкото дни до затварянето на трансферния прозорец.
Грийнууд беше арестуван през януари 2022 г. след уличаващ аудиозапис и обвинение в нападение и опит за изнасилване.
Обвиненията срещу 21-годишния английски национал бяха оттеглени през февруари тази година преди съдът да стигне до някакво решение.
Впоследствие талантът стана баща от момичето, което го беше обвинило, но Юнайтед не го върна в състава, а проведе 6-месечно вътрешно разследване, за да установи дали е виновен и какво да прави с него.
Неговият договор е до 2025 г. с опция за продължаване с още година, а клубът не е спирал да плаща заплатата му от около 75 хил. паунда седмично.
Изглежда отпада вариантът неговият договор да бъде прекратен още сега и въпросът е дали Юнайтед предпочита да си остави вратичка и да го прати някъде под наем, за да запази собственост върху човека, доскоро считан за най-обещаващия млад нападател на Англия.
Очевидно е, че Ричард Арнолд и останалите шефове взеха неохотно крайното си решение, след като бавиха до последно вътрешното разследване и търсеха начин елегантно да замажат случая и да върнат футболиста на терена.
Клубът обяснява, че по време на своето разследване е опитал да узнае повече за целия случай, за публикувания запис и за снимките, които доведоха до обвинението.
От Юнайтед са разговаряли със самия Мейсън, но не и с неговата приятелка, която го обвини. Вместо това е бил проведен разговор с нейната майка. Накрая "червените дяволи" заявиха, че вярват в невинността на Грийнууд, но въпреки това той е допуснал грешки, за които трябва да понесе отговорност.
Заключението на клуба е и че няма основания да прекрати предсрочно договора на юношата, който е част от Юнайтед още от 7-годишен.
Но как точно информацията на The Athletic, че Юнайтед възнамерява да върне Грийнууд, промени намеренията на клуба?
Изданието оповести, че до миналата сряда идеята за връщането на Грийнууд е подкрепена не само от Ричард Арнолд, но и от спортния директор Джон Мъртоу и мениджъра Ерик тен Хаг.
Арнолд е смятал да заснеме видео, в което да обясни подробно на феновете, както и на служителите на клуба, защо нападателят ще бъде реабилитиран.
Започнаха обаче да излизат информации, че някои служители са отвратени от такова развитие и чувстват "вина и срам". Други проучват как да организират протест.
Появяват се въпроси как хората от клуба ще обяснят на приятелите и семействата си присъствието на Грийнууд в състава. Неизбежно е недоволните да са по-шумни и по-отразени в медиите от останалите, но явно едва след като стана ясно какво решение се готвят да вземат, шефовете осъзнаха какъв ще е мащабът на критичната вълна срещу тях.
На 17 август телевизионната водеща Рейчъл Райли оповести, че никога не се е срамувала повече от клуба и че ще спре да подкрепя Юнайтед при връщане на Грийнууд.
Позицията ѝ беше широко отразена в медиите наред с призиви Ричард Арнолд да се оттегли от поста си.
Тогава на "Олд Трафорд" явно вече не са виждали как ще погасят заформящия се пожар, а допълнителни фактори бавеха обявяването на решението.
В Юнайтед очакваха три от своите футболистки, които бяха с националния тим на Англия на Световното първенство, да се върнат, за да се допитат до тях за Грийнууд.
Част от феновете на отбора обаче започнаха да пишат на футболистките в социалните мрежи, за да ги убеждават да подкрепят връщането на Грийнууд и това скоро се превърна в онлайн тормоз.
В социалната мрежа X (ребрандирания Twitter) се появи и профил "Фенки на Юнайтед срещу връщането на Грийнууд", които пък на свой ред изразиха категорична позиция против играча.
В първия кръг на Висшата лига Юнайтед игра срещу Уулвърхемптън у дома, а пред "Олд Трафорд" се появи плакат: "Женската организация на феновете настоява Грийнууд да не бъде връщан. Спрете насилието над жени".
Организацията Women's Aid написа отворено писмо и директно изрази тревогата си от начина, по който Манчестър Юнайтед възнамерява да действа. Клубът е реагирал с телефонен разговор и с опит да обясни гледната си точка пред представители на благотворителната организация.
От Women's Aid обаче не скриха разочарованието си, че са били поставени в графата "враждебни" при вътрешните анализи на Юнайтед само защото се борят срещу домашното насилие и насилието над жени.
В петък вечерта ръководството вече е приело, че трябва да измисли начин за раздяла с Мейсън Грийнууд. Ричард Арнолд пък е започнал да осъзнава, че като човека, който ще поеме отговорността за крайното решение, рискува да съсипе цялата си репутация и цялата си кариера, ако застане зад футболиста.
При такава сложна ситуация няма как да се вземат предвид единствено моралните съображения и в намеренията на Юнайтед роля е изиграл безспорният талант на Грийнууд. Както и проблемите на отбора в атака и острата нужда от нов нападател.
Не е трудно да разберем защо Арнолд и останалите са считали, че действат в най-добрите интереси на клуба с намерението да реабилитират своя юноша.
Проблемът е, че ако в Юнайтед наистина са вярвали, че връщането му е правилно решение, лидерите на клуба нито имаха волята, нито необходимото доверие от заинтересованите страни, за да излязат и публично да аргументират позицията си.
След време шефовете може да осъзнаят, че връщане на Мейсън Грийнууд просто нямаше как да бъде приемливо решение и трябваше да действат далеч по-твърдо много по-рано. Може да се замислят и за обратното - че е трябвало докрай да подкрепят футболните си интереси и да застанат зад футболиста с риска да бъдат разкъсани публично от фенове, организации, спонсори и политици.
Целият процес по взимане на решение можеше да бъде по-убедителен за публиката, ако например беше нает външен адвокат, който да разследва безпристрастно.
В понеделник Арнолд призна: "Точният момент на решението беше повлиян от желанието ми разследването да не се отразява на нашите мъжки и женски отбори, както и на женския тим на Англия. Осъзнавам, че това даде повече време за спекулации, но алтернативата беше да наруша течащите процеси и да създам смущения в неподходящ момент".
Някои видяха в цялото поведение на Манчестър Юнайтед нещо типично за клуба при управлението на семейство Глейзър - нерешителност, твърде голяма пресметливост и ненужно отлагане на казуси.
Но може би проточилата се сага показа, че не съществуваше подходящ момент, в който от Юнайтед да кажат "Връщаме Грийнууд" и да не пострадат твърде много от последиците.