Дрон, който не само не отнема, но и спасява човешки животи – това е Pouncer. Този прототип на компанията Windhorse Aerospace е проектиран да разнася хуманитарни помощи в отдалечени райони. Но не само че пренася провизии, а и самият му корпус може да се използва за подслон. Дронът лети автономно, производството му струва само 500 паунда и служи за еднократна употреба. Пренася най-основното: храна и вода, а неговaта шперплатова рамка може да се използва за наклаждане на огън от изпадналите в беда.
Някои хора с проблеми с предвижването в развиващите се райони е невъзможно да се снабдят с инвалидни столове. А при неравни терени столовете на колелца трудно могат да се използват, камо ли без придружител.
Затова SafariSeat е толкова революционно решение. Това е устойчив инвалиден стол, който е създаден изцяло от велосипедни части. Столът може лесно да се произведе и в не толкова индустриално развити райони. Снабден е с уникален механизъм, който позволява използването му на неравен терен – и не изисква помощта на придружител.
Инженерната мисъл зад стола идва от кениец, сам инвалид, който решава да започне масово производство с помощта на финансиране от Kickstarter. Браво!
Не сте и предполагали, че млякото може да приеме форма на пластмасово фолио и да се използва да опаковането на различни храни, нали? Учени от американския департамент по земеделие обявиха създаването на нов био-разтворим филм, базиран на млечния протеин казеин. Те съобщиха за откритието си през август.
Революционното е, че тази опаковка може да се яде - и е доказано, че този вид пакетиране е в пъти по-добър за съхраняването на храните, тъй като предпазва от окисление много по-добре, отколкото пластмасовите производни.
Има хора, които по никакъв начин не могат да си позволят юридическа помощ, независимо че имат нужда. Станфордският възпитаник Джошуа Броудър създаде бот, наречен DoNotPay и го пусна онлайн през август. Услугата помага на хората, които не могат да си позвоят правна помощ, а им предстои изселване.
За да се използва програмата, човек трябва да има проблем, свързан с изселването му или отнемането на дома му. Този бод поддържа "разговор“ чрез съобщения и на база на събраната информация предлага съответния правен документ, ако лицето е застрашено от изселване. По този начин ботът помага на хората да си спестят хиляди долари за правни услуги.
След цели пет години проучвания, създаване на идеята и построяване на прототип, технологията за почистване на океаните на холандския предприемач Боян Слат вече е реалност.
Устройството се нарича Boomy McBoomface и вече е пуснато в употреба, благодарение на финансиране на проекта с повече от 10 млн. долара. Това устройство плава покрай бреговете, като имитирайки брегова линия, събира замърсяванията и боклуците, изхвърляни от океана.
Един от най-големите проблеми на бездомните хора, както и на мигриращите такива е, че без стабилен покрив, те са изложени на екстремни климатични условия.
WeatherHYDE е огромна тента, подобна на палатка, която има отразяващи панели вместо стени. Така интериорът е охладен, независимо от жегата. Ако се обърне от другата страна, палатката има обратния ефект – може да пази срещу студа, като съхранява топлината от вътрешната страна.
Този проект, който също си търси финансиране чрез Kickstarter, цели осигуряването на 500 броя палатки за семейства в нужда. От ноември до сега кампанията е събрала над 145 000 долара.
Невероятно е как миниатюрна промяна в дизайна може да предизвика революция в храненето. Децата, които не могат да сучат или майките, които нямат кърма, могат да захранват бебето си с чашката NIFTY, която има малък чучур, така че малките спокойно да могат да се хранят.
NIFTY e проект, създаден от световната здравна организация PATH, университета във Вашингтон и детската болница в Сиатъл.
През март Apple показа Liam, своя ужасяващ робот-унищожител. Той е създаден така, че да разпадне iPhonе на съставните му части, които след това могат да се рециклират или използват наново.
Само за 11 секунди Liam разглобява iPhone и сортира парчетата. За една година една машина може да "убие“ 1.2 млн. iPhone-a.
Индийската компания Bakeys създаде практични лъжици, които могат да се ядат. Те са направени от ориз, пшеница или сорго. Освен всичко това някои от приборите за хранене са овкусени със специални подправки. Лъжиците дори могат да се използват за горещи супи или напитки, без да се разтварят.
Отново има кампания за финансиране – и отново в Kickstater. Само в началото на 2016-та създателите събраха достатъчно пари – по точно 150 000 долара – за да започнат производство и разпространение на приборите в Индия.
През май китайските инженери изумиха света с прототипа на огромен автобус, които се движи над автомобилите по улиците на градовете. Това иновативно предложение привлече силно вниманието, защото определено би спестило много място, би намалило задръстванията, а и замърсяването на планетата.
Transit Elevated Bus (ТEB) се движи по електрически релси над автомобилите. Всеки един подобен "автобус“ може да пренася 1200 пътници – сами разбирате колко по-евтино и бързо би било движението в градовете в такъв случай.