"Най-важното за салсата е да имаш страст и сърце, за да можеш да танцуваш", казва Джони Васкес, който беше специален гост на тазгодишния Коледен Салса Бал в зала 3 на НДК, където зарядът му предизвика южниоамерикански темеператури.
Заедно с братята си Франсиско и Луис мексиканският танцьор, познат в танцьорските среди като "Принцът на салсата", е създател на т.нар. "L.A. салса" стил.
Васкес прави хореографиите на Марк Антъни за няколко негови мащабни проекта. Работил е и с известния актьор Робърт Дювал. Участвал е в "Academy Awards" с маестро Тито Пуенте и е помагал в проекти на световноизвестния рапър Ъшър.
Роденият в Гуадалахара танцьор започва да се занимава с танци след не много ласкавото изказване на едно момиче за уменията му. Само година по-късно вече се състезава. Печели три поредни пъти Световното състезание по салса в Л.А. в дивизия "Професионалисти".
Има ли шанс за салсата, при положение, че в момента сред младите е актуална електронната музика? Как според теб ще се развие това течение в танците?
Салсата се развива бързо и с всяка изминала година става все по-популярна по света - макар че не е от водещите музикални течения. Благодарение на артисти като Марк Антъни, Дженифър Лопес, Шакира, Рики Мартин хората започнаха да се интересуват повече от латино ритмите, отвориха умовете и сърцата си за салсата и сега всички знаят какво е салса.
Телевизионните шоу програми също допринесоха за бързото популяризиране на латино музиката и танците. Колкото повече салса изпълнителите подпомагат музиката да стане по-популярна, толкова танците правят същото спрямо нея.
Какво е да се работи с човек като Марк Антъни? Би ли му описал някоя от репетициите?
Работата ми върху видеото към "I need to know" на Марк Антъни беше изключителна възможност и опит за мен. А самата лента е един от първите ми денс видео клипове.
Освен че танцувам в клипа, аз помагах на Марк за стъпките и движенията. След това той ме покани за още няколко проекта.
Марк е уникално смирен човек и фантастичен професионалист. По време на снимките говореше и се шегуваше с всички, дори се хранеше заедно с целия екип, като един съвсем обикновен човек.
Тогава за първи път видях Дженифър, която дойде, за да види как върви работата. Да я срещна на живо беше една от мечтите ми.
А репетициите и самото заснемане бяха доста уморителни и продължителни. Например има една 30-секундна част от видеото, където всички танцуват заедно, която трябваше да заснемем около 15 пъти, докато режисьора успее да улови желаната гледна точка и кадри. Или пък за друга сцена, която той искаше да постигне, си спомням, че трябваше да повторя един трик 50 пъти, което ме изтощи тотално.
Смяташ ли, че хората на Балканите обичат салсата - има ли поле за развитие у нас?
В момента този регион е гореща точка за салсата - през последните няколко години се появиха много нови латино школи и места, където можеш да танцуваш и слушаш салса. Причината е, че много хора обичат латино културата и знаят как да почувстват и прегърнат красотата й.
Какви са впечатленията ти от България?
Изумен съм колко много хора в България говорят испански, феноменално! Виждам как хората тук са изключително топли, ентусиазирани и нетърпеливи да учат.
Бях за първи път в България през 2008 г., когато присъствах на уъркшопа, конгреса и партито на Салса фестивала в Албена.
Мисля, че България се радва на бързо развиваща се салса музикална индустрия с много талантливи и надеждни салса танцьори и музиканти. Толкова съм очарован от страната ви, че планирам следваща година да дойда поне още два пъти за Латино Фестивала през май и за Черноморския Салса фестивал през август.
Какво ти предстои през 2011 година?
2011 ми е изпълнена със събития по целия свят, където обучавам и правя пърформанси. С моята професия съм постоянно на път - сега живея в Милано, но постоянно пътувам до Лос Анджелис, където живеят братята ми, както и до Мексико, където са родителите ми. Всеки уикенд пътувам за различни конгреси, фестивали и други латино събития. Щастлив съм да посещавам места, където хората оценяват работата и имат силно желание да учат и да се забавляват.