Истинско бижу, скътано в най-югозападната част на Франция, буквално до границата с Испания. Заради местните баски, градът се отличава от типичните френски летни курорти и топ дестинации, а и това обяснява самото му име.
Допреди няколко десетилетия отдалечеността и красотата му са привличали редица европейски монарси и благородници, а след това заможните американски търговци.
Това е причината за луксозните хотели – оттам и прозвището „курорт на аристократите“, пищните музеи и галерии, а също и руската църква в Биариц, населяван днес от едва 25 000 души.
След втората световна война там се строи университет за бивши американски военни. Биариц става любима дестинация на европейските бохеми, водещите писатели, музикални и мислители на Стария континент, което го прави доста скъпо място за почивка.
Ако сте запалени по сърфа, това е вашето място. Всяка година в Биариц се провежда фестивал, където сили с вълните мерят сърфисти от цял свят.
Името Мостар идва от ... мост. Този на снимката се простира над река Неретва и построен преди повече от 500 години. Мостар, петият по големина град в Босна и Херцеговина, е изумителен – сгушен в планините, А и със сигурност няма да е толкова скъпо, отколкото в „курорта на аристократите“.
Където някога спяха войниците, културата се пробужда.
Добре дошли в Метелкова, автономен арт и обществен център в словенската столица Любляна. Издигнат e на мястото на бивши военни бараки, използвани от югославската армия. Преобразяването им е уникално – със скулптури, рисунки, графити - изглежда като декор за филм на Тим Бъртън, и определено не бихте предположили какво е старото предназначение на иначе централния квартал в Любляна.
Комплексът се разполага на 12 500 кв. м. площ. Името идва от основната му улица Метелкова, кръстена на католическия свещеник и филолог Фран Метелко, който е живял през 19-ти век.
Сега там се провеждат най-разнообразни събития, сред които музикални фестивали, изложби, филмови прожекции, театрални представления, работилници за деца. Другото основно направление на квартала са обществените и политическите дебати, основно свързани с човешките права и свободата.
На основната улица има 7 нощни заведения, няколко галерии, офиси на неправителствени организации и студиа за работа на 50 артисти.
С миниатюрни размери на фона на европейските мегаполиси, словенската столица е известна със спокойствието, тишината и многобройните статуи на дракони, особено т.нар. Драконов мост.
Река, планина, замък от епохата на Романтизма, бароков център, традиционна немска кухня, пътека на философите ... Всичко това е Хайделберг, разположен на брега на река Некар и всепризнат за един от най-красивите и романтични градове в Германия.
Атмосферата е съвсем различна и донякъде е запазен по-различен начин на живот, който си представяме за германците. Например - местното население предпочита вино пред бира, в района се отглеждат лозя.
Знаем, че не е особено атрактивно за летовниците, но Хайделберг е средище на науката от векове насам, по-точно 1386-та година, и там се намира най-старият университет в страната. Днес там се преподава българистика.