Кабул, Афганистан, 2007 г. Двама скейтбордисти от Австралия пристигат в афганистанската столица и щом се приземяват с дъските си на колела, са заобиколени от жадни да се научат на "техния" спорт деца.
Научават няколко момчета и момичета, които стават приятели на дъската. Така се ражда идеята "Скейтистан" - школа по скейтборд, най-голямото закрито спортно съоръжение в Кабул.
На 29 октомври 2009 г. "Скейтистан" е напълно завършен и вече е ол инклузив скейт парк и образователна институция, която се разстила на близо 5.5 дка, дарени от Афганистанския национален олимпийски комитет.
Освен закрития скейт парк, училището предлага и открито пространство за други видове спорт: футбол, волейбол, крикет. Школата провежда и занятия, свързани със здравословен начин на живот, езиково обучение, компютърни технологии и изкуства. Абсолютно безплатно.
София, България. 21 юни 2011 г. Отваря врати дългоочакваният "Скейт парк София". Съоръжението се разстила на 3 дка площ в Студентския парк под УНСС, осигурена от Столична община, и струва 650 000 лева, също подарък от общината.
През следващите 5 години ще го стопанисва Българската скейтборд асоциация, която всъщност е дала идеята. Може да карат там освен скейтъри и почитателите на кънки и BMX-и.
Безплатно е единствено между 11 и 15 часа, а дневната карта струва 5 лева. Каска под наем ти бърка в джоба с 2 лева, а курсовете за обучение варират от 60 до 100 лева, в зависимост от това колко тренировки искаш.
Скейт паркът към "Скейтистан" може да се похвали, че е пример за това как архитектурата и градоустройството спомагат за вкарването на обществения живот в нормален ритъм. Това го прави обект с огромно значение за населението както на Кабул, така и изобщо на ислямската република, защото деца и младежи от цялата страна се обучават във въпросното училище и, както се казва, "стават хора".
Нашият "Скейт парк София" може да се изтъкне с това, че само 2 месеца след отварянето си затвърди липсата на посетители.
Което е напълно нормално, като имаме предвид някак нескромните суми, които трябва да предоставиш за нещо, изградено чрез данъците, които ти си внасял. Сиреч плащаш два пъти за тази придобивка. И си знаеш, че тя, по думите на нейните създатели, е "най-голямата на Балканите". Но това, че почти не влиза в употреба, не трябва да ти убегне, а?
Колкото и пъти да мина покрай това място, толкова пъти от него лъха на спокойствие и липса на каквато и да е форма на екстремност - просто защото най-големият брой посетители е бил не повече от десетина деца. За най-големия скейт парк в околията, мисля, е доста малко...
Защитниците обаче имат оправдание и на това - според тях лятната ваканция е виновна за малкото посетители (?!). И след 15 септември ще се разбере какъв е пълният капацитет на съоръжението. Който може да вярва на тези думи, да вярва. Аз не мога.
Излиза, че на приказки пак сме много големи. Откри се място, което "уж" да е в полза на младите, но първоидеята му е да бъде машина за пари. Е, няма как да стане. Сами може да видите, че пред НДК и пред Паметника на Съветската армия карат дъските си в пъти повече хлапета (че и по-големи), отколкото в толкова превъзнасяния "Скейт парк". Което какво значи - общественото значение на тези 650 хил. лева, взети от столичните данъкоплатци, е почти нулево.
Оказа се, че България не може да носи така баналния прякор Булгаристан. Дори това. Защото обиждаме не себе си, а Афганистан (в това отношение).