"Ама ти си нормален?!" - изказването в чата на Tinder спрямо Николай, млад мъж на 27 години, е някакъв вид комплимент, но преди той да е отговорил, от другата страна следва и важният въпрос: "Какво въобще правиш тук тогава?"
По време на пандемията Николай казва, че е повишил активността си в приложението за запознанства най-вече от скука.
Преди две години се е прибрал в България след години на следване и работа в чужбина. Първоначално е искал да създаде нови, приятни познанства, но впоследствие изолацията го е накарала да бъде малко по-активен там.
А коментарът от чата не е единственият подобен.
"Сякаш това да можеш да водиш нормален разговор, без да обиждаш жените, да им пращаш непоискани снимки или да се държиш грубо, вече се приема за нещо невероятно в такива приложения. Летвата трябва да е паднала много ниско", споделя младият мъж. Заради спецификата на темата той поиска да сменим името му за текста.
Не само тук, но и по целия свят подобни приложения за запознанства отбелязаха огромен ръст от потребители заради пандемията и локдауните. Усещането за самота и скуката от това да не излизаш, накараха мнозина да се обърнат към интернет в търсене на компания, та била тя и само виртуална.
През март 2020 г. Tinder регистрира три млрд. "суайпвания" (движението, с което определяш дали даден профил ти харесва, или не - б.р.) - своеобразен рекорд за времето си, който оттогава насам вече е бил подобрен над 100 пъти.
Но въпреки че за мнозина подобни приложения помагат срещу скуката, напрежението и усещането за самота, осигурявайки възможност на хора от всички възрасти да намират нови интимни партньори или просто да създават нови познанства, това пренасищане с хора изведе на преден план и някои доста тревожни моменти, типични за онлайн аповете за запознанства.
Защото, макар Николай да се смущава от това колко ниско е паднала летвата за това да те определят за нормален човек или поне "не психар", наличието на огромни количества проблемно поведение и тормоз в този род приложения е солиден.
За Шани Силвър, водеща на подкаст за запознанства и писател от Ню Йорк, най-неприятното нещо идва от това, че в подобни приложения те често бива третирана просто като безплатен източник на секс услуги.
"Често ме питаха да им окажа сексуална услуга, още преди да сме си разменили поздрави или да са ми казали истинското си име. Повечето от преживяванията ми в този свят на онлайн запознанства бяха унизителни. Много унижения, които ме караха да се чувствам така, сякаш не струвам нищо", разказва Силвър пред Би Би Си.
Разбира се, не само жените са жертви на подобно агресивно и грубо поведение в Tinder и подобните му платформи. Мъжете също не са имунизирани срещу това да попаднат на някоя агресивна жена, която да ги кара да се чувстват неудобно.
Въпросът е, че чисто пропорционално жените са тези, които много по-често са от по-неприятната страна на чата.
Данни от проучване на Pew Research Center от 2020 г. потвърждават, че много жени изпитват някаква форма на тормоз в сайтовете и приложенията за запознанства. Сред жените между 18 и 34 години, участвали в изследването, 57% казват, че са получавали явно сексуални съобщения или изображения, които не са поискали.
Нещата стават по-притеснителни, когато се погледнат данните за по-тежките "подмятания", които се правят в чатовете на приложенията за запознанства.
Друго изследване на Pew, този път от 2017 г., показва, че сред жените между 18 и 35 години, които използват подобни средства за запознанства онлайн, около 19% са получавали преки заплахи физическо насилие или дори причиняване на наранявания.
По-лошото, според Мартина, на 30 години, е, че някои от тези мъже, които си позволяват такова остро и вулгарно поведение, си позволяват да отправят заплахи, си мислят, че това всъщност е "секси".
Тя разказва как при едно такова запознанство в чата мъж е започнал разговора си с нея с описание на това как ще я души, ще ѝ бие шамари, ще я удря с тухла или "каквито там модерни неща си падаш". Разбира се, съобщението остава без отговор.
Когато разказва тази история, тя се смее. За много други жени обаче подобни изживявания могат да бъдат много стресиращи.
"Тези неща се нормализират толкова бързо - неща, които не са нормални и никога не бива да бъдат нормални, като количеството онлайн тормоз, които се случва. Рискът и опасността от това са не само физически, но и емоционални", коментира писателката Нанси Джо Селс пред "Би Би Си".
Селс е до такава степен шокирана от преживяванията си в подобни онлайн платформи, че стига дотам, че да напише книга специално за това "My Secret Life in the Dating App Inferno" ("Моят таен живот в ада на приложението за запознанства").
Разбира се, самите платформи също приемат проблема сериозно, предприемайки някои действия за овладяването на нивата на тормоз сред потребителите.
Така например през 2020 г. Tinder интегрира в платформата си изкуствен интелект, който да открива нецензурни съобщения. Щом засече такова, ИИ пита автора дали наистина иска да изпрати съобщението в такъв вид. Тъй като изкуственият интелект все още се обучава, системата засега не работи перфектно, особено когато става въпрос за други езици извън английския.
Същевременно друго водещо приложение за запознанства - Bumble, през 2020 г. представи свой изкуствен интелект, който размазва изпратените в чата на платформата изображения, за да може потребителите да ги разгледа единствено по свое желание (което цели да намали количеството потрети на пениси, които се изпращат онлайн непоискани).
Други платформи пък въвеждат допълнителна верификация при регистрация. При тях всеки желаещ да се регистрира, трябва да си направи специално селфи, с което да бъдат сравнени снимките, качени в профила след това. Мярката е предназначена да помогне за предотвратяването на фалшивите профили.
Според Шани Силвър това е добро начало, но съвсем не е достатъчно, като са нужни повече усилия за "изчистването" на платформите от тормоз и агресивни действия спрямо потребителите.
"Единственото нещо, с което разполагаме, е бутон за блокиране. И макар да го има и да можеш с него да блокираш човек, това, което не се взема предвид, е че преди да блокираш някого, трябва да изпиташ негативното му поведение", обяснява тя.
Големият проблем все още остава и сексуалното насилие. Защото един груб чат, колкото и неприятен да е той, си остава само чат, докато много по-сериозни и неприятни неща могат да се случат в реална среща.
В интернет има редица статии на тема какви предпазни мерки могат да използват жените, когато излизат на среща с непознат, когото са намерили в Tinder или някое от останалите подобни приложения. Подобни съвети включват да се изпрати на близки приятели информация за това къде ще е срещата, как се казва човекът, с когото излизат и т.н., задължително включване на GPS-а на телефона, както и обичайното носене на лют спрей или друго средство за самоотбрана.
И все пак случаите на изнасилвания и сексуално насилие след срещи с хора от интернет продължават да се появяват.
Според разследване на платформата ProPublica от 2019 г. например Match Group, която притежава около 45 приложения за запознанства, извършва проверка за регистрирани сексуални нарушители само в платените си апликации, но не и в безплатните като Tinder, OKCupid и Hinge.
Въпросното разследване доведе до това Конгресът на САЩ да започне разследване през май 2021 г. и да внесе законопроект, който изисква от платформите за запознанства да прилагат общите правила, предназначени за предотвратяване на измами и злоупотреби.
И все пак, поне в САЩ законодателството е такова, че сайтовете не могат да бъдат държани отговорни за случаи на нанесена вреда, която идва от трети страни и е осъществена чрез конкретните платформи. Това на практика развързва ръцете на подобни приложения да бъдат много по-лежерни в прилагането на стриктни правила за сигурност за потребителите си.
И, да, в момента всеки, независимо дали мъж, или жена, използва тези платформи на свой собствен риск. Може ли обаче наистина това да се промени?
При толкова огромно количество абонати, които търсят компания, интимност или любов в тези приложения, не е реалистично да се очаква, че администраторите им ще започнат да правят проверка на всеки един нов потребител.
Разбира се, допълнителната идентификация и средствата за ограничаване на грубия език действително са стъпка в правилната посока, също както по-внимателното разглеждане на случаите на докладване на конкретни профили.
Въпреки това обаче тук действително говорим за пълнолетни лица, които доброволно се регистрират в дадена услуга. И с натрупването на нови и нови регулации би направило употребата на тази услуга много по-тромава и много по-досадна.
Понякога просто да не си в тези приложения е много по-здравословно за собственото ти душевно състояние, отколкото да останеш. Такъв е случаят и на Силвър.
Тя в един момент решава, че ѝ е дошло достатъчно и решава да изтрие всичките си профили в сайтове и приложения за запознанства и въобще не съжалява за този ход.
Колкото до Николай, според него сегашната ситуация вреди както на жените, така и на мъжете.
"В един момент, когато жените са атакувани постоянно от грубо отношение и постоянно сексуализиране, те започват да издигат щитове и да се държат също грубо с останалите. Така на теб ти се отнема възможността да създадеш някакъв смислен контакт. А нали уж затова сме тук". коментира още той.