Кой е казал, че "спокойните старини" задължително означават да си стоиш вкъщи, да се радваш на внуците и да си копаеш градинката? Напротив - за някои "третата възраст" е просто началото на приключението.
Така например през октомври тази година Ем Джей "Съни" Ебърхарт стана най-възрастният човек, направил целия преход по Пътеката на апалачите.
Става дума за пътуване от над 3500 км в източната част на САЩ между Спрингър Маунтин в щата Джорджия и планината Катадин в щата Мейн.
Постижението му предизвика сериозно изумление сред американците, впечатлени от неговата издръжливост и увереност, въпреки напредналата възраст.
Разбира се, Ебърхарт далеч не е първият възрастен човек, който се справя с подобен подвиг срещу природата. Много хора, които са минали вече през "златните" години от живота си, се изправят пред предизвикателства, които биха накарали мнозина 20-30 годишни да се замислят и да погледнат с притеснение.
От планински катерачи до плувци на дълги разстояния, за тези авантюристи възрастта е само цифра, която те предпочитат да игнорират, докато завладяват природата в едни не точно "леки и спокойни" разходки.
Да изкачиш Килиманджаро на 89 години
Ан Лоримор от Аризона, САЩ е на възраст, на която вече се радва на правнуците си. Тя може и да не е професионален алпинист, но това с нищо не ѝ пречи, да обикаля планините и дори да изкачи най-високата планина в Африка - Килиманджаро. При това само за 9 дни.
По този начин тя става най-възрастният човек, който е покорил планината. А всъщност това ѝ е второ подобно постижение - Лоримор изкачва за пръв път високата близо 6000 метра планина, когато е на 85 години.
Мотивацията ѝ за втория поход идва от това, че един мъж, малко по-възрастен от нея, успява да счупи предишния ѝ рекорд. Така Ан приема, че е въпрос на лична чест да си върне титлата, а вторият ѝ поход идва и с кауза. Нейното изкачване цели набирането на средства за фондация за подпомагане на младежи в неравностойно положение.
Пред журналисти самата Лоримор разказва, че следващите ѝ цели са да премине Пътеката на апалачите, да изкачи Мачу Пикчу и да мине по Пътя на Тихоокеанското крайбрежие на САЩ.
Да караш ски до Северния полюс на 77 години
Преди смъртта си през 2017 г. на 95-годишна възраст Джак Макензи определено е можел да каже, че е имал пълноценен живот. През Втората световна война той пилотира самолет, носещ провизии от Канада за Великобритания, а пътят му минава над Северния Атлантически океан. След края на войната пък се превръща в един от хората, които помагат за формирането на пенсионната система на Канада.
А освен всичко друго, Макензи е и един от малцината, които са достигали и до Северния полюс със ски. Вдъхновен от реч на канадския изследовател Ричард Уебър, Джак решава, че и той трябва да види отблизо красотата на ледената пустиня на Арктика.
Двамата с Уебър тренират за това изживяване, като карат ски в ледената пустош на Канада, а впоследствие, когато изследователят решава, че 77-годишният му спътник е готов и ще се справи, двамата се отправят на опасното пътешествие.
Руски хеликоптер отвежда групата до 89-ия паралел, където те със ските си пропътуват един цял градус на карата - еквивалент на 100 километра, за да достигнат до Северния полюс.
По-късно Уебър разказва пред Globe and Mail, че Макензи се справял със ски по ледените хребети с лекота въпреки отрицателните температури от -30 градуса.
Да качиш Ел Капитан на 70 години
Може и да сте чували за екстремния скален катерач Алекс Хонолд. През 2018 г. той привлече световното внимание със своите крайно рисковани каскади, заснети в удостоения с "Оскар" документален филм "Free Solo". Но той трябва да е наследил този приключенски дух отнякъде. И имаме идея откъде.
Неговата майка Диадре Уолоуник сега си създава име като катерач и за нея годините не значат абсолютно нищо. На 70-ия си рожден ден по-рано тази година тя изкачи 900-метровата отвесна скала, известна като Ел Капитан, в Националния парк Йосемити в Калифорния. И това ѝ е втори подобен успех.
Уолоуник започва с катеренето едва преди около десетилетие, за да може да прекарва повече време със сина си. За последното изкачване на Ел Капитан тя се подготвя в продължение на 18 седмици.
Преди това е била учител по езици и писател, но новото ѝ хоби е нещото, което я зарежда най-много с енергия. За да изпитва това усещане, Уолоуник се е научила да понася всякакви видове дискомфорт, но е убедена, че си заслужава.
Да се качиш на "върха на света" на 80 години
Японският скиор алпинист Юичиро Миура е човек, който не се притеснява да разбива собствените си рекорди - отново и отново. Наричан от мнозина "дядото на екстремните ски", той успява да качи най-високия връх в света - Еверест, цели три пъти, превръщайки се в най-възрастния човек, постигнал това. А след това е повторил и потретил, като последният му поход е от 2013 г.
Предишните два са от 2003 г. и 2008 г., като тогава качва върха със сина си, предавайки приключенския дух на следващото поколение. Самият Миура е син на един от най-известните скиори в Япония, а през годините успява да си изгради име на екстремен скиор, спускайки се по планината Фуджи през 1966 г. и по склоновете на Еверест през 1970 г.
При тези спускания със ските, той използва кислороден апарат, за да се държи в съзнание, и има парашут, за да забави движението си, когато достигне максимална скорост.
А за да балансира всичкия този адреналин, Миура практикува медитация, която му позволява да достигне до "Му" - подобно на Дзен усещане за празнота.
Да преплуваш Ламанша на 73 години
Ото Танинг, сърдечен хирург от Южна Африка, е човек, който не се страхува от предизвикателствата. Затова и решава да преплува разстоянието от около 240 км, делящо Англия от Франция, за да покаже на света на какво са способни възрастните хора, които са в добро здраве.
По собствените му думи обаче не разстоянието е било големият проблем пред него, а студената вода. Температурата ѝ в онзи ден през септември 2014 г. е била "сравнително висока", по думите на Танинг - 17 градуса. Което обаче продължава да е доста студено.
Това е вторият път, в който южноафриканецът преплува канала, делящ Европа от Британия. 20 години по-рано той се впуска в същото приключение.
През 2018 г., вдъхновена от успеха на Танинг, 71-годишната Линда Ашмор от Великобритания предприема същото начинание, превръщайки се в най-възрастната жена, преплувала Ламанша.
През април 2021 г. Ото по друг начин си осигурява място в книгата с рекорди на Гинес - той преплува цялото разстояние от бреговете на Южна Африка до остров Робен - 7,5 км при температура на водата от 16 градуса.
Разходка по Пътеката на апачите на 83 г.
За Ем Джей "Съни" Ебърхарт, човекът изминал цялата Пътека на апачите, сериозният туризъм започва едва след пенсионирането му преди вече над 25 години. Оттогава насам той е вече "Нимбъуил номада", какъвто е един от прякорите му.
И макар вече да е оставил под краката си десетки хиляди километри, Пътеката на апачите между Спрингър Маунтин в щата Джорджия и планината Катадин в щата Мейн му предоставя сериозно предизвикателство със своя несигурен терен.
Самият той разказва, че човек трябва да притежава невероятна решимост, за да завърши този преход.
Най-дългото му пътешествие до онзи момент е от от Флорида Кийс до северен Квебек - близо 71 хил. километра. Това си пътешествие той описва в книгата си "Десет милиона стъпки".
Така че ако търсите вдъхновение защо догодина трябва да започнете по-често да ходите на планина и да спортувате, вече имате няколко наистина вдъхновяващи примера.
Щом пенсионерите го могат, какво спира вас?