Гърция пропусна крайния срок за плащането на 1.6 милиарда евро към Международния валутен фонд, часове след като министрите от еврозоната отказаха да разширят спасителната й програма.
Гърция е първата държава в еврозоната, която не успява да покрие заема си към МВФ. Има опасения, че това може да принуди страната да се раздели с еврото, съобщава BBC.
МВФ подтвърди, че Гърция не е платила дълга си в поставения до полунощ на 30 юни срещу 1 юли срок.
Единственият начин Гърция да получи финансова помощ от МВФ отново е, ако страната изчисти сегашните си задължения към Фонда, обяви говорителят ма МВФ Гери Райс. Той потвърди, че Фондът е получил молба от Гърция за удължаване на крайния срок.
След като еврозоната отказа да продължи с финансовата помощ към Атина, то властите нямат достъп до милиарди евро, с които да покрият задълженията си към МВФ.
ЕЦБ също замрази ликвидната си помощ към гръцките банки, докато рейтинговите агенции понижиха допълнително дълговия рейтинг на страната.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум каза по-рано, че ще бъде „лудост", ако се разшири спасителната програма за страната след крайния срок, ако Атина откаже да приеме предложенията, отправени от Еврогрупата по време на преговорите.
Лявото гръцко правителство на СИРИЗА, избрано с платформа, която отхвърля мерките за съкращения и преговорите му с международните кредитори за трети спасителен пакет, са от месеци в задънена улица.
Дейселблум посочи, че гръцката молба от вторник за нова програма за 29.1 милиарда евро финансова помощ, ще бъде обсъдена в телефонен разговор с министрите от еврозоната днес.
Германският канцлер Ангела Меркел се съгласи преговорите с Гърция да продължат, но само след референдума в неделя, на който народът решава дали иска или не да приеме условията, постановени от международните кредитори. Този референдум беше гласуван от парламента след изненадващото предложение на Ципрас преди дни.
Какво предстои:
1 юли - Финансовите министри от еврозоната провеждат телефонен разговор, за да обсъдят предложенията на Ципрас.
5 юли - Състои се референдум по предложенията от кредиторите, който според мнозина е показателен за бъдещето на Гърция в еврозоната.
20 юли - Гърция трябва да осребри облигации за 3.46 милиарда евро, които сега са в Европейската централна банка. Ако Атина не го направи, ЕЦБ ще спре достъпа на Гърция до спешни заеми, с които сега подпомага гръцките банки.
Гръцките банки не отвориха тази седмица, след като преговорите с кредиторите се провалиха. Очаква се от днес обаче 1 000 клона на банки да отворят, за да позволят на пенсионерите, много от които не ползват дебитни карти, да изтеглят до 120 евро.
Във вторник вечер хиляди гърци протестираха в Атина въпреки лошото време, за да изразят подкрепата си към проевропейското бъдеще на страната. Ден по-рано имаше подобна демонстрация, но от привърженици на предложението на Ципрас да се гласува с „не" на референдума с неделя.
Европейските лидери предупредиха, че подобен вот означава излизане на Гърция от еврозоната, въпреки че според Ципрас това няма да се случи.
Предполага се, че ЕЦБ вече е отпуснала практически целия обем от спешна финансова помощ, предвидена за Гърция, в размер на 89 милиарда евро.
Гърция ще си плати за това!
Да не забравяме кой е финансовия министър на Гърция! Имам чувството, че тепърва гръцките управляващи ще късат нервите на ЕС и на народа си. Покер с високи залози.
Германия кога ще си плати дълговете от ВСВ?