Последният ден на 2016-та ще продължи с 1 секунда повече. Целта на допълнителната секунда, според Международната служба за въртене на Земята и референтните системи (IERS), която отговаря за синхронизация на времето на земното кълбо, е часовниците да отговарят с по-голяма точност на въртенето на Земята.
Тази "високосна" допълнителна секунда ще помогне за синхронизация на астрономическото време, което е нерегулярно с координираното универсално време (UTC), което е изключително точно, тъй като се определя от атомни часовници от 1967-ма година насам.
Международната служба за въртене на Земята е разположена в Париж. От 1987 година насам това е институцията, която оценява ъгловата скорост на въртене на планетата и засича периодичното отклонение на земната ос.
Според службата атомните часовници, показващи точно време, ще трябва покажат два пъти 23 часа, 59 минути и 59 секунди на 31 декември 2016-та, преди да преминат към 0 часа, 0 минути и 0 секунди на 1 януари.
Въртенето на земята не отговаря с точност на секундите, тъй като има големи колебания. Непостоянството при въртенето на земята се дължи основно на гравитационното влияние на спътника на Земята - луната. Заради колебанията в отстоянието на луната, което влияе на масивните водни резерви на земята, земното кълбо извършва нестабилни движения.
Според учените, цитирани от National Geographic, разминаването между въртенето на земята и атомното време е средно около 1.5 милисекунди на ден.
Това създава и необходимостта от "високосни" секунди, които ще ни осигурят по-точно измерване на времето през следващата година.