Лидерите на най-големите световни икономики в демократичния свят - Германия, Канада, САЩ, Франция, Италия, Япония и Великобритания - се събират във френския град Биариц на тридневната годишна среща на Г-7 на фона на световни кризи и множество спорни и неясни въпроси между тях, съобщава Ройтерс.
Основните теми, които предстои да се обсъждат по време на срещата са измененията в климата, ситуацията с Иран, миграцията, Брекзит, ситуациите в горещите точки на света - Хонконг и Кашмир, търговската война на САЩ с Китай, въвеждането на данъци за интернет гигантите и др. По повечето от тези теми постигането на компромис между големите лидери поне към момента изглежда невъзможно.
Очакванията са, че този път срещата ще приключи без излизането с обща заключителна декларация именно заради различията в позициите на различните държавни лидери, както и да се избегне ситуация като тази през 2018 г., когато американският президент Доналд Тръмп отхвърли в публикация в Туитър одобрените след продължителни преговори точки на финалната декларация, след като преди това ги беше приел, предизвиквайки гнева на партньорите си.
Тазгодишната среща на Г-7 ще премине под мотото "Борба с неравенствата", заради което са поканени и множество лидери на държави извън Г-7, включително Индия, Чили, Египет, Сенегал, Руанда и Буркина Фасо.
От Ройтерс отбелязват обаче, че все пак срещата ще е изправена пред редица проблеми, тъй като все още повечето лидери смятат Доналд Тръмп за непредвидим, британският премиер Борис Джонсън е съсредоточен върху преговорите за Брекзит, германската канцлерка Ангела Меркел предизвика слухове за здравословното си състояние, а италианският премиер Джузепе Конте е обречен да играе роля на фигурант след обявяването на оставката на неговото правителство в контекста на остра политическа криза.
Друга тема също раздели лидерите от Г-7 - евентуалното връщане на Русия във форума. От 1998 г. Москва е част от Г-8, но след анексирането на Крим останалите лидери взеха решение за изключването на Русия от срещата като част от наложените санкции.
Малко преди срещата в Биариц Доналд Тръмп се изказа за възстановяване на Г-8 и завръщане на Русия. Френският президент Еманюел Макрон определи, че би било добре Русия да се върне в Г-8, но при условие, че бъде постигнато съвместно решение с Украйна въз основа на споразуменията от Минск. Междувременно Великобритания, Германия и Канада застанаха твърдо против идеята.