Исторически референдум за правомощията на Ердоган

Турция гласува в референдум, който да определи дали правомощията на президентската институция да бъдат разширени. Вот в подкрепа на идеята ще доведе до най-радикалната политическа промяна в страната в модерната история на страната, пише „Ройтерс".

Социологическите проучвания допускат слаб превес на гласовете „за", което ще превърне страната от парламентарна република в президентска с власт на Ердоган до поне 2029 година.

Резултатът от гласуването ще определи и какви ще бъдат отношенията на Турция с Европейския съюз. Страната, която е член на НАТО, спря притока от мигранти към ЕС, но заплашва да промени отношението си към блока след референдума.

Двама души бяха убити близо до избирателна секция в югоизточната част на страната. Все още не е ясна причината за инцидента в Диарбекир, но изглежда е имало съревнование между две групи опоненти.

Реджеп Тайип Ердоган гласува в училище близо до мястото, на което живее. Край сградата на училището се бяха събрали тълпи от симпатизанти, скандиращи името на президента. Той поздравяваше хората, докато членове на екипа му раздаваха играчки на децата в тълпата.

Преди да пусне гласа си, Ердоган заяви, че се надява народът му да отвори пътя към по-бързо развитие на страната. „Вярвам в демократичния разум на народа си", каза още турският президент.

Право на глас имат 55 милиона души, а изборният ден приключва в 17.00 ч. следобед.
Референдумът раздели нацията на две. Докато поддръжниците на Ердоган твърдят, че са необходими промени в Конституцията, писана от генералите след военния преврат през 1980 година, заради предизвикателствата към политиката и сигурността на Турция.

Опонентите на промените твърдят, че тя ще доведе до още по-строг авторитаризъм в страната, след като опитът за преврат през лятото на 2016 година прати 47 000 души в затвора и доведе до уволнението на над 100 000 души.

Новините

Най-четените