Правителството на Гърция публикува списъка с най-новите си предложения към кредиторите, които настояват Атина да вземе мерки за бюджетни икономии. То гарантира нисък първичен излишък в размер от 1 и 2% съответно за 2015 и 2016 г.
Кабинетът на Алексис Ципрас предлага данъчни промени, според които хората с доход от 12 до 20 хиляди евро да плащат данък върху доходите от 0,7%, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4%, от 30 до 50 хиляди евро - 2%, от 50 до 100 хиляди евро - 4%, от 100 до 500 хиляди - 6%, а над 500 хиляди - 8%.
ДДС ще бъде 13% за електричеството, водата и стоките от първа необходимост, 6% - за книгите и лекарствата и 23% за всички останали стоки.
Все още не е ясно дали ще има повишаване на ДДС за хителиерите от 6,5 % на 13%, както и в ресторантьорския сектор от 13 на 23%. При вдигане на ставката ще се увеличат цените на туристическите услуги.
Гръцките власти са отхвърлили искането на кредиторите за премахване на данъчните облекчения за отделни територии (островите, където ДДС е с 30% по-нисък), на субсидиите за мазута за отопление и на специалния данък върху дизела за фермерите.
Вместо това гръцкото правителство предлага от 2016 г. да се увеличи данъчната ставка за юридически лица от 26 на 29%, да се създаде специален фонд в размер на 12% от приходите за бизнеса с печалба над 500 000 евро, да се увеличи данък "лукс" (автомобили с двигатели над 2,5 литра, басейни, самолети, яхти с дължина над 10 метра), да се въведе данък върху телевизионната реклама, да се въведе данък за електронните игри, да се намалят разходите за отбрана на 200 милиона евро.
В новите предложения се предвижда от 2016 г. постепенно да се съкращават категориите на ранно пенсиониране. Към 2025 г. ще останат само няколко категории, които могат да претендират за ранно пенсиониране - работещите във вредни и тежки производства, майки на деца с ограничени възможности.
След вчерашните срещи Алексис Ципрас получи 48 часа да договори споразумение с международните кредитори и до сряда вечерта европейските лидери очакват резултати. Ципрас трябва да успее да убеди депутатите да гласуват предлаганите промени, като основен проблем е собствената му партия СИРИЗА.
Много от депутатите в партията мислят, че правителството е направило прекалено много отстъпки пред кредиторите.
Ако не успее да убеди депутатите от СИРИЗА за промените в случай на споразумение с кредиторите, гръцкото правителство ще падне и ще се наложат избори.