Френският президент Еманюел Макрон призова европейците да се противопоставят на надигащия се авторитаризъм и да покажат отново своята вяра в демокрацията.
"Не искам да принадлежа към поколение от сомнамбули, което е забравило собственото си минало. Искам да съм част от поколение, което е решило да защити своята демокрация", каза той в пламенна реч пред Европейския парламент.
В Страсбург френският държавен глава призова други лидери на ЕС да последват неговия пример и да започнат публичен диалог за бъдещето на Европа. Макрон призова за реформа в съюза, която да подсили това, което той нарича "европейски суверенитет". Френският президент подчерта, че в предните избори за европейски парламент са взели участие по-малко от половината от гражданите на ЕС.
В речта си в Страсбург Макрон разкри визията си за демократично възраждане в ЕС във времена, в които национализмът става все по-често срещан в държавите от съюза. През изминалата седмица, например, партията на Виктор Орбан - друг от критиците на ЕС, спечели 2/3 мнозинство в парламента на Унгария.
В предложенията на Макрон за по-голяма интеграция в съюза влизат нови данъци за дигиталния бизнес, повече подкрепа за бежанците, по-близко сътрудничество в отбраната и по-сериозен общ подход около еврото.
Френският държавен глава предупреди, че "сякаш налице е европейска гражданска война, където национализъм и еготизъм взимат надомощие над това, което ни обединява". Той осъди и това, което нарича "очарование от нелибералното", пише BBC.
Миналата година Макрон и неговата либерална партия LREM постигнаха успех на изборите във Франция със своята про-ЕС програма. В балотажа за президентския пост той се изправи срещу представителя на Националния фронт Мари Льо Пен, която е националист и отявлен критик на Европейския съюз.
Евродепутати аплодираха изявлението на Макрон, че демокрацията е "дума със смисъл, която се е надигнала от битките в миналото". В същото време членове на Европейския парламент, които са издигнати от националистически формации, запазиха мълчание.
Изявлението на Макрон беше последвано от такова на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер. Той предупреди, че не трябва да има твърде голям фокус върху френско-германското партньорство и че дори след напускането на Великобритания в съюза все още ще има 27 страни членки. Той обаче призна, че е ентусиазиран от това как 40-годишният Макрон е поставил заздравяването на ЕС в центъра на френската политика.
"Истинската Франция се върна. Утрешната история се пише днес", коментира Юнкер, цитиран от Reuters.