Руският президент Владимир Путин заминава на визита в Турция, която би трябвало да върне статута на Анкара като ключов партньор на Москва в Близкия Изток.
Програмата на Путин предвижда участие в 23-тия Световен енергиен конгрес, чието централно събитие би трябвало да бъде подписването на междуправителствен договор за строителството на газопровода "Турски поток".
Източник на "Коммерсант", запознат с преговорите, твърди, че до края на миналата седмица проектът за договора все още не е съгласуван окончателно, но вероятността за приключване на преговорите и подписване на договора се оценява като "висока".
Споразумението би трябвало да регулира основните аспекти на строителството по първата тръба от газопровода с мощност 15,75 млрд. кубически метра на година - включително разпределението на отговорността между страните по строителството на сухопътната част на територията на Турция и въпроса за финансирането на този участък.
В документа ще бъде спомената възможността за строителство на втора тръба с аналогична мощност, която може да бъде построена за транзит на руски газ през Турция към Южна Европа - но без подробности.
Ако документът бъде подписан, той ще се окаже първата съществена стъпка напред в рамките на проекта, който буксува близо 2 години.
Посещението на Владимир Путин в Турция се случва два месеца след срещата му с Реджеп Тайип Ердоган в Санкт Петербург. Двамата имаха възможност да се срещнат и по време на срещата на върха на G-20 в Китай.
Засилването на контактите между двамата лидери, които доскоро изглеждаха като непримирими опоненти по ключови въпроси като войната в Сирия, например, свидетелстват за това, че рестартирането на отношенията между Русия и Турция набира скорост.