Все повече се наблюдава така нереченото избелване на коралите през изминалата година, като засегнати са вече над две трети от Големия бариерен риф в Австралия. Това откриха учени по време на най-актуалното въздушно проучване в региона, предаде британският вестник "Гардиън".
Масовото избелване е явление, което се дължи на покачването на температурите на морската повърхност заради глобалното затопляне. Досега то се е случвало четири пъти в историята на рифа.
Резултатите от новото изследване са разтревожили доста учените, които смятат, че честотата на случаите на избелване през 2016 и 2017 г. е безпрецедентна за рифа. Шансът засегнатите корали да се възстановят е малък.
Миналата седмица учените от Австралийския център за научни изследвания на коралови рифове завършиха въздушните проучвания на най-голямата жива структура в света и установиха избелването на 800 индивидуални коралови рифове по цялата 8000 км дължина. Само южната част от рифа е все още невредима.
Проф. Тери Хюз, завеждащ проучването, казва, че времето, необходимо за възстановяване на корала, е около 10 години и то за бързо растящите видове. Този дълъг период от време поражда сериозни притеснения заради нарастващата честотата на процеса "масово избелване".
"Избелването тази година е с голям ефект, защото се случва често и няма никакво време за възстановяване", каза Хюз Гардиън. "Твърде рано е да се прогнозира ефектът от тазгодишното избелване, но е ясно, че той ще засегне още едни 500 км на юг в сравнение с миналогодишното избелване."
Миналата година в най-засегнатите райони на рифа на север около две трети от плитководните корали са били безвъзвратно загубени.
Хюз отправи предупреждение към управляващите в Австралия, че в момента са изправени пред голямо предизвикателство, за да спасят рифа, и трябва да предприемат решителни действия срещу промените в климата.