Планът за създаване на Енергиен съюз в ЕС беше одобрен в Европейската комисия. Стратегията определя политиките на ЕС в енергийния сектор в мандата на Жан-Клод Юнкер.
Зам.-председателят на ЕК Марош Шевчович определи стратегията за Енергийния съюз като "безспорно най-амбициозния енергиен проект" от създаването на ЕС досега.
По думите му той може да спести по 40 млрд. евро на година на европейските потребители и бизнес чрез диверсификация на енергийните ресурси.
Планът за разширяване на координацията между 28-те енергийни пазара на страните-членки на ЕС има за цел подобряването на пограничните връзки за пренос на газ, петрол и електричество между страните от ЕС, както и инвестиции в нови енергийни ресурси от Северна Африка, Норвегия и Турция.
Стратегията на ЕК поставя като приоритет промяна на отношенията с Русия като доставчик на енергийни ресурси, с цел отваряне на пазара, лоялна конкуренция, защита на околната среда и гарантиране на сигурността на страните-членки в ЕС.
"Зависимостта ни от външни енергийни ресурси влияе върху способността ни да водим независима външна политика", предупреди председателят на Групата на либералите в ЕП Ги Верховстад.
Енергийният съюз си поставя за цел постигане на поносими и конкурентни цени на електроенергията за битовите и промишлените потребители, намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, както и ограничаване на емисиите парникови газова.
Към момента около една трета от природния газ в Европа идва от Русия. Повечето страни в Източна Европа, в това число България, са почти 100% зависими от руските газови доставки.
Страните от ЕС имат висока зависимост и от вноса на ядрено гориво и предоставянето на свързани с атомната енергетика услуги. Ето защо диверсификацията е от основно значение за сигурността на доставките. Атомната енергетика представлява около 30% от европейското енергийно производство.
Според стратегията, всички страни трябва да съгласуват с ЕК бъдещи споразумения за купуването на енергоносители от трети страни.
Предложенията в плана на ЕК ще станат основа за бъдещото законодателство в ЕС. Първият дебат по Енергийния съюз ще се проведе на 6 март на среща на министрите на околната среда на ЕС.