Руската православна църква заяви официално, че няма да участва във Всеправославния събор от 19 до 27 юни на остров Крит. Сред основните причини е отказът на Българската, Антиохийската и Грузинската православни църкви да присъстват на форума.
„Затова с огромно съжаление съобщаваме, че няма да може да присъстваме с наша делегация" - пише в официалното решение на Светия Синод на Московската патриаршия, оповестено вчера късно вечерта.
„На Всеправославния събор трябва да бъдат всички църкви, в противен случай взетите решения няма да са легитимни" - заяви митрополит Иларион Алфеев, вторият най-важен човек в Руската църква след патриарх Кирил.
На събитието, организирано от Вселенския патриарх бяха поканени делегации от всички 14 православни църкви, представляващи 300 милиона вярващи. Такъв събор не е свикван в Православната църква от 1054 г., когато се случва великата схизма.
БПЦ първа заяви, че няма да вземе участие във Всеправославния синод с решение от 3 юни. В отговор Вселенският патриарх отправи призив за "единство между православните пред тази уникална историческа възможност". Подготовката за Всеправославния събор започва още през 1961 г.
Константинополската патриаршия се счита за Църквата - майка, дала християнството на останалите, докато Руската православна църква е най-голямата като миряни и територия.
"Най-странното е, че позицията на Москва идва пет дни преди началото на събора. А през януари, на подготвителната среща, всички бяха съгласни. Но позицията на Москва не ме учудва" - обяснява Никос Тцоитис, анализатор от Константинополската патриаршия.
Според него „не става въпрос за сериозни догматични различия, а за изисквания дали заседателната маса да е кръгла или правоъгълна, и наблюдателите от другите вероизповедания да не се виждат на общите снимки".
Най-вероятно Всеправославният събор все пак ще се състои. Вселенският патриарх едва ли ще го отложи.