Днес ЕК ще обяви в детайли конкретните си виждания за това как трябва да изглежда европейския енергиен съюз. Проектът е сред приоритетите на настоящия председател на комисията Жан-Клод Юнкер и неговия екип.
Целта на европейския енергийния съюз е да предотврати евентуална опасност от енергиен недостиг в която и да е страна членка на ЕС. Цели се и намаляване на зависимостта на Европа от доставките на руски природен газ, както и постигане на по-голяма енергийна ефективност.
Опасенията за енергийни проблеми на територията на ЕС се засилиха в следствие на кризата в Украйна, откъдето минава руския газ. Конфликтът предизвика опасения сред редица европейски лидери, че Русия може да прекрати едностранно доставките на газ.
Идеята на ЕК е в Европа да няма 28 отделни енергийни пазара, а един общ - както за природния газ, така и за електричеството. В случай на нужда енергията трябва да бъде безпроблемно обменяна между отделните държави.
Допълнително проектът предвижда в бъдеще всички сделки с трети страни, като Русия например, да бъдат одобрявани предварително от ЕК, за да няма нарушения на европейското законодателство. Германия обаче обяви, че такива сделки са работа на участващите в тях частни фирми, правителството не е страна по договорите и не трябва да има влияние върху съдържанието им.
Планът за общ европейски енергиен съюз се натъква и на други трудности. Унгария например се противопоставя на идеята, тъй като, според премиера Виктор Орбан, това би означавало лишаване на страната от суверенитет.
Към момента около една трета от природния газ в Европа идва от Русия. Някои държави обаче, като България, са много по-зависими от руския газ от други.