Раздор в коалицията на Русеф преди импийчмънта

Прогресивната партия напусна управляващата коалиция в Бразилия. Това се случва в навечерието на ключовия вот за импийчмънт на президента Дилма Русеф. Според анализатори отстраняването й изглежда по-вероятно, тъй като Прогресивната партия има 47 депутати, които на практика ще се обърнат срещу държавния глава.

По-рано срещу Русеф застана основният й коалиционен партньор - Партията на демократичното движение, която изтегли шестимата си министри от кабинета. Русеф твърди, че е жертва на заговор за държавен преврат. Тя обвини и вицепрезидента си Мишел Темер, че "оглавява конспирацията" за свалянето й от поста.

Срещу нейното управление се проведоха няколко големи протеста. Основното обвинение срещу социалистката е, че нарочно е скрила данни за бюджетния дефицит на страната, за да бъде преизбрана на изборите преди две години.

Вчера специална парламентарна комисия предложи отстраняването на Русеф от длъжността. "За" се произнесоха 38 от 65-те депутати, влизащи в комисията.

Според законодателството на страната, решението на комисията трябва да бъде внесено на пленарно заседание в долната камара на парламента. То ще гласува процеса за отстраняване на Дилма Русеф от президентския пост на 17 април.

За продължаване на процедурата по импийчмънт трябва да има подкрепата на две трети от парламентаристите - т. е. 342 депутати.

Към момента 300 депутати са заявили, че ще гласуват срещу президента, 125 я подкрепят, а 88 все още не са взели решение.

Ако броят на искащите отстраняването на Русеф е по-малък от 342, то процедурата се прекратява. В противен случай окончателното решение се взема от сената - горната камара на парламента на страната.

С обикновено мнозинство в Сената Русеф ще бъде отстранена от поста на 180 дни, а срещу нея ще започне разследване. През това време страната ще се води от заместника й Темер. За да бъде отстранена от поста окончателно, са нужни 2/3 от гласовете в Сената.

Ако Русеф бъде отстранена, то вицепрезидентът Мишел Темер трябва да оглави страната до следващите избори през 2018 г. Него обаче също го заплашва процедура по импийчмънт. На 5 април представител на Върховния съд на Бразилия - Марку Аурелиу Мелу - постанови начало на процедура по импийчмънт и на Темер.

Ако и той бъде отстранен от власт, то ръководител на държавата до изборите ще стане председателят на долната камара на парламента - Едуардо Кунха, който пък е разследван за пране на пари. Точно той е един от основните поддръжници на идеята за сваляне на Дилма Русеф.

Новините

Най-четените