Пътниците все по-рядко избират да летят със самолет, сочи проучване на швейцарската банка UBS. Много хора избягват въздушния транспорт заради грижа за околната среда.
Една пета от анкетираните са намалили пътуването със самолети в последната година заради негативното влияние върху климата, което въздушният транспорт оказва.
Според проучването идеите за опазването на околната среда и борбата с климатичните промени, прокарвани от различни компании и от младата природозащитничка Грета Тунберг, могат да окажат влияние върху пътуващите, главно в САЩ и Европа.
Шведското понятие "flygskam", или "срам от летене" добива все по-голяма популярност.
Терминът описва чувството за срам и вина, което се заражда у пътуващия при летене със самолет.
Чрез понятието екоактивистите искат да насърчат хората да използват други превозни средства заради вредните емисии и огромния въглероден отпечатък на самолетите.
С 21% е спаднал броят на полетите през последната година, отчита изследването, проведено в САЩ, Германия, Франция и Великобритания.
Въпреки че въздушните полети в световен мащаб нарастват с 4% и 5% годишно, все пак UBS прогнозират други резултати в бъдеще.
От швейцарската банка предполагат, че полетите със самолети ще намалеят наполовина.
16% от анкетираните в проучването британци казват, че се отказват от пътуването със самолет, а 24% участници в допитването от САЩ заявяват, че се притесняват да променят своите навици за летене.
Производителите на самолети Airbus и Boeing обаче не са съгласни с тази прогноза - те очакват растежът да продължи със същите темпове до 2035 година.
Според Швейцарската банка обаче броят на полетите в ЕС ще се увеличи само с 1.5% годишно - наполовина на очакванията на Airbus. Ръстът на полетите в САЩ от своя страна ще спадне до 1.3%.