Нова крачка към решаване на спора за името на Македония

Гърция и Македония постигнаха спрозаумение да бъде направено ново усилие за уреждане на спора, касаещ името на бившата югославска република. Вече почти три десетилетия продължават неуредиците по този въпрос между двете държави.

По-рано през деня гръцкият външен министър Никос Кодзияс заяви, че Скопие не може да се интегрира в международни организации, докато не бъде намерено решение на този проблем.

Атина блокира опитите на Македония да се присъедини към ЕС и НАТО, защото смята, че името Македония предполага териториални претенции към собствения им северен регион, който носи това име.

Според гръцките медии обаче има светлина в тунела, особено след заявената от македонска страна готовност за компромис по темата.

"Ние сме поели ангажимент да намерим решение до шест месеца. 2018 е златната възможност на страната ми да постигне напредък по отношение на евро-атлантическата интеграция. Ето защо ние се ангажираме да намерим решение", коментира Бужар Османи, заместник министър-председател на Македония, отговарящ за европейските въпроси, цитиран от Ройтерс.

В момента Гърция се придържа към името, посочено в споразумението от 1995 г. като временна мярка - "Бивша югославска република Македония" (БЮРМ).

За 19 януари международният посредник Матю Нимиц е насрочил среща на представители на Гърция и Македония по този спор.

Според гръцкия в. "Нафтемборики" тогава Нимиц ще даде три варианта за име на БЮРМ: "Северна Македония", "Горна Македония" и "Нова Македония". А властите в Атина са склонни да се съгласят с "Нова Македония".

Според Никос Кодзияс обаче Гърция има свое предложение, с което ще бъде запознато македонското правителство по време на тези разговори. Той допълни, че целта на Атина е да се намери съставно име, което може, но не е задължително, да е с географско определение.

Темата стана повод за посещение на Бужар Османи в Атина, откъдето коментира, че Гърция е "искрена и ангажирана" да разреши проблема.

"Има много емоционални слоеве. Трябва да ги разкрием, за да намерим разумно решение", коментира още Османи пред журналисти.

"Точно сега трябва да създадем условия за възможно най-широк консенсус, който да остави зад нас проблемът, който пречи на страната и региона през последните двадесет и пет години", коментира на свой ред говорителят на гръцкото правителство Димитрис Цанакопулос.

Новините

Най-четените