Популярният икономист Томас Пикети отказа най-високото отличие на Франция - Ордена на почетния легион. Един от най-продаваните автори в света с книгата си „Капиталът в 21 век" твърди, че правителството няма право да решава кой да бъде почетен с наградата и кой не.
„По-добре да се концентрират върху стимулиране на икономическия растеж във Франция и Европа", заяви 43-годишният Пикети в първи коментар на номинацията му за кавалер на ордена заедно с носителя на Нобелова награда за литература през 2013 г. Патрик Модиано.
Това е поредна критика на 43-годишния икономист към социалистическото правителство, което управлява страната. Засега от президентството не коментираха неговото решение. Генерал Жан-Луи Горжелин, върховният канцлер на Ордена на почетния легион, съжали, че Пикети е пропуснал да се нареди до най-заслужилите мъже и жени на Франция.
Пикети определя президента Франсоа Оланд като „сравнително лош" лидер, тъй като не успя да донесе обещания икономически ръст на страната и да проведе „големи реформи". В новогодишната си реч президентът призова всички французи към намаляване на безработицата, защото това изисквало национални усилия.
Икономистът е съветвал бившата партньорка на Оланд Сеголен Роаял в кандидат-президентската й кампания през 2007 година. Наскоро Пикети коментира във Вашингтон, че идеите му се приемат по-добре отвъд Атлантика, отколкото у дома.
Той не е единственият, който отказва държавното отличие - през годините същото са правили писателите Албер Камю, Симон дьо Бовоар и Жан-Пол Сартр, както и известните учени Пиер и Мария Кюри. Миналата година наградата отказа художникът на комикси Жак Тарди. Въпреки това, отказът от Ордена на почетния легион става сравнително рядко.
В своята теория Пикети твърди, че съвременният капитализъм води до неустойчиви нива на неравенство, които подкопават ценностите на демокрацията. Богатите в пазарните икономики ще концентрират все повече ресурси и пари, което е предпоставка за социални бунтове, предрича той.
Авторитетното издание Financial Times определи „Капиталът в 21 век" за бизнес книга на годината, а колумнистът на New York Times Пол Кругман я определи като „най-важната икономическа книга на годината, може би и на десетилетието".