Напрежението между Русия и западните държави се засилва, след като стана ясно, че Москва нарушава ключов договор по отношение на ядрените оръжия.
Заместник-държавният секретар на САЩ по контрола над оръжията и международната сигурност Роуз Готемюлер обяви, че САЩ проверяват какви военни мерки могат да предприемат спрямо Русия, за да не позволят Москва да спечели значително военно предимство чрез неизпълнението на договор, подписан през 1987 година от президента на САЩ Роналд Рейгън и съветският лидер Михаил Горбачов подписват Договор за ликвидиране на ядрените ракети със среден обсег през 1987 година.
Договорът цели ликвидирането на ядрените и конвенционални наземни балистични ракети с междинен и по-малък обсег, определен в границите между 500 и 5500 км.
Готемюлер обяви, че Русия не спазва Договора за обикновените въоръжени сили в Европа и САЩ се опасяват, че Москва може да нарушава и други договори. Има предположения, че Русия разполага ядрено въоръжение в анексирания Крим. Американските власти не потвърждават да разполагат с такава информация, но не отхвърлят възможността това да е истина.
Русия не признава, че нарушава ядрени договори, въпреки че има доказателства за това още от 2008 година.
„Ние разглеждаме серия от дипломатически, икономически и военни мерки за защита на интересите на САЩ и нашите съюзници, и призоваваме Русия да спазва ангажиментите за контрол над ядрените оръжия", каза тя. САЩ води разговори с руски представители в опит за дипломатическо разрешение на проблема.
Браян Маккиън, заместник-държавен секретар по отбранителната политика, заяви, че Пентагонът изготвя военна оценка за заплахата от разполагането на забранени от договора руски ракети в Европа или Азиатско-тихоокеанския регион.
Сред опциите, обсъдени от Пентагона, е и поставянето на ядрени оръжия в Европа. Не е ясно какви конкретни възможности са обсъдени за противопоставяне на евентуални действия от руска страна. Маккиън посочи, че САЩ няма подобни ракети в Европа, защото договорът ги забранява, но това е една от възможните реакции.
Въпросът за ядрените оръжия се разгаря на фона на противопоставянето между американския президент Барак Обама и руския му колега Владимир Путин заради ситуацията в Украйна, както и заради предоставеното от Путин убежище за бившия служител в Националната агенция по сигурността на САЩ Едуард Сноудън. Обама е изпратил официално писмо до руския президент заради нарушаването на договора.