План от четири точки ще опита да договори британският премиер Дейвид Камерън с Брюксел, за да остане Обединеното Кралство член на съюза. Лондон ще проведе референдум за оставане в ЕС през 2017-та година, обеща Камерън при спечелването на парламентарните избори, ако исканията му не бъдат изпълнени.
Те бяха разкрити в британските медии и като цяло се покриват с възраженията на Камерън срещу изземването на национални правомощия от съюза и идеята за създаване на единна държава по модела Европейски съединени щати.
Първото условие е Брюксел да обещае, че Великобритания няма да бъде включена в никакъв процес на изграждане на "европейска свръхдържава". Лондон настоява също така националните парламенти да могат да отхвърлят директиви от Брюксел за промяна в законодателството - това ще става чрез т.нар. „червен картон".
Третото искане е да се гарантира съществуването на други валути извън еврото, и четвърто - държавите от Еврозоната да не господстват над останалите страни извън нея.
Дипломати смятат, че това са най-възможните и реалистични промени, които Камерън може да издейства от европейските лидери. По-рано той настояваше за въвеждане на специални по-строги правила за имигрантите от ЕС на Острова, за да се спре притокът им. Той започна и совалки, като при първите му разговори с Ангела Меркел, германският канцлер обяви, че на британците могат да се направят някои отстъпки.
Според Камерън при отсъствие на гаранции за по-нататъшни реформи в ЕС, изходът от референдума може да бъде всякакъв. Някои анализатори предричат икономически срив при Brexit.
За икономически минуси призна дори външният министър Филип Хамънд. Въпреки това, според в. Telegraph, някои от най-богатите и влиятелни привърженици на управляващите консерватори започват кампания за излизане от ЕС - те се съмняват, че Камерън ще успее да реформира ЕС.