Ангола ще напусне Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Това заяви Министърът на минералните ресурси, петрола и газа Диамантино Педро Азеведо, цитиран от Reuters.
По думите му членството на Ангола вече не обслужва националните интереси на африканската държава.
Тя членува в ОПЕК от 2007 година и произвежда около 1,1 милиона барела петрол дневно. Цялата организация произвежда 28 милиона.
Този ход идва на фона на несъгласието на Ангола с натиска от останалата част на доминираната от Саудитска Арабия OPEC за намаляване на съвместното производство през 2024 г.
След като няколко години Ангола и Нигерия не успяваха да изпълнят предишните квоти, през юни за тях бяха определени по-ниски цели за петролно производство по време на последната среща на разширения формат ОПЕК+.
ОПЕК включва Алжир, Република Конго, Екваториална Гвинея, Габон, Иран, Ирак, Кувейт, Либия, Нигерия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Венецуела. От 2016 г. насам организацията напуснаха Еквадор, Индонезия и Катар.
В ОПЕК+ редом с изброените са и нечленуващите в организацията Азербайджан, Бахрейн, Бруней, Бразилия, Казахстан, Малайзия, Мексико, Оман, Русия, Судан и Южен Судан.
Новината за напускането на Ангола доведе до спад на цената на петрола на световните пазари.
Към 15.30 часа българско време фючърсите на петрола сорт Брент се понижиха с 1,9% до 78,20 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,75% малко под 73 долара за барел.