Решението на руския президент Владимир Путин да подпише указ за признаване на Донецката и Луганската народни републики, обявили отцепването си от Украйна през 2014 г., предизвика вълна от международни реакции.
Путин също така разпореди руски войски да влязат в двете "държави" и да подсигурят мира там. В указа се казва, че войските трябва да останат на територията, докато двете сепаратистки страни не подпишат договори за "приятелство, сътрудничество и взаимопомощ".
Още след края на обръщението държавният глава на Украйна Владимир Зеленски обяви свикването на Съвета за сигурност. Малко преди това той е провел телефонен разговор с американския президент Джо Байдън.
От Белия дом потвърждават, че между двамата държавни глави е протекъл 35-минутен телефонен разговор, в който е обсъдена ситуацията.
След разговора Байдън излезе с изявление, в което обяви, че ще подпише изпълнителна заповед, която "ще забрани нови инвестиции, търговия и финансиране от лица на САЩ към, от или във въпросните територии".
Тази нова заповед ще развърже ръцете на американското правителство да налага санкции на всеки, който действа в тези области.
Това ще е само първата крачка на Белия дом към осъждането на акта на Путин, като от изявлението става ясно, че Байдън "скоро ще обяви допълнителни мерки, свързани с днешното грубо нарушаване на международните ангажименти на Русия".
"За да бъде ясно: тези мерки са отделни и биха били в допълнение към бързите и тежки икономически мерки, които подготвяхме в координация със съюзниците и партньорите, ако Русия допълнително нахлуе в Украйна", се казва още в изявлението.
Великобритания също се закани да наложи санкции над Русия заради признаването на самообявилите се републики в Донбас.
Премиерът Борис Джонсън определи решението на президента Владимир Путин като нарушение на международното право и много мрачен знак за региона.
Междувременно външният министър Лиз Тръс обяви в Twitter, че във вторник ще бъдат обявени нови санкции срещу Русия "в отговор на тяхното нарушаване на международното право и атака срещу суверенитета и териториалната цялост на Украйна".
Френският президент Еманюел Макрон публикува изявление, в което осъжда признаването на Русия на две територии в Източна Украйна за независими.
"Признавайки сепаратистки региони в Източна Украйна, Русия нарушава своите ангажименти и подкопава суверенитета на Украйна", каза Макрон.
"Осъждам това решение. Призовах за спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН и европейски санкции", допълва още той.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също осъди "най-решително" признаването на Донецката народна република и Луганската народна република от Русия.
Според нея действията на Путин са в "ярко противоречие с международното право и със споразуменията от Минск".
"ЕС ще отговори със санкции срещу замесените в това незаконно действие и потвърждава непоклатимата си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в международно признатите граници", става ясно от позицията ѝ.
"ЕС и неговите партньори ще отговорят единно, твърдо и решително, в съпричастие с Украйна", става ясно и от изявление на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.
НАТО очаквано също осъди признаването независимостта на самообявилите се "републики", като генералният секретар Йенс Столтенберг публикува позицията си в Twitter.
"Осъждам решението на Русия да разшири признаването на самопровъзгласилите се "Донецка народна република" и "Луганска народна република". Това допълнително подкопава суверенитета и териториалната цялост на Украйна, подкопава усилията за разрешаване на конфликта и нарушава Минските споразумения, по които Русия е страна", написа Столтенберг.
За разлика от западните страни, които осъдиха решението на Кремъл за ДНР и ЛНР, пратеникът на Китай в ООН в понеделник призова "всички страни" да проявят сдържаност и да избягват "подхранването на напрежението" в Украйна, но не осъди действията на Владимир Путин.
Пекин се намира в сложна позиция, тъй като се опитва да балансира задълбочаващите се връзки с Москва на фона на твърдата си позиция за защита на държавния суверенитет по казуси като Тайван и Тибет.
В кратко изявление на спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН в понеделник вечерта китайският посланик в ООН Джан Джун заяви, че Пекин приветства и насърчава всички усилия за дипломатическо решение на ескалацията между Русия и Украйна, като добави, че всички опасения трябва да се третират "на базата на равенство".
"Сегашната ситуация в Украйна е резултат от много сложни фактори. Китай винаги заема своя собствена позиция според достойнствата на самия въпрос. Ние вярваме, че всички страни трябва да решават международните спорове по мирни средства в съответствие с целите и принципите на Хартата на ООН", заяви още Джанг.
България също взе осъдителна позиция спрямо решението на Русия да признае двете самообявили се републики на територията на Източна Украйна. Това заяви тази вечер премиерът Кирил Петков.
"Осъждам решението на руския президент да признае Донецк и Луганск за независими образувания. Продължаваме да поддържаме териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. Международното право трябва да се спазва. Ние и Европейският съюз сме обединени в защитата му", коментира Петков.
"Признаването на сепаратистките райони Луганск и Донецк е крещящо нарушение на международното право и подкопава европейската сигурност.Подобна ескалация изисква единен и решителен отговор. Изкривяването на историята е недопустимо. Ние сме с Украйна", пише в своя позиция и външният ни министър Теодора Генчовска.
Междувременно украинският външен министър Дмитро Кулеба вече призова държавите членки на Съвета за сигурност на ООН да обсъдят спешно практически стъпки за гарантиране на сигурността на страната му и намаляване на напрежението с Русия.