По мнение на проф. Илко Гетов, български представител в Европейската агенция по лекарствата, смята, че разликите между двете одобрени от ЕС ваксини - тези на Pfizer/ BioNTech и на Moderna - са минимални.
В ефира на БНР той заявява, че основната разлика между двата препарата е начинът им на съхранение и транспортиране. Ваксината на Pfizer изисква транспортиране на -70 градуса в сух лед, докато тази на Moderna е възможно да се транспортира на температури между -25 и -15 градуса.
Проф. Гетов уточнява, че и двата препарата използват мРНК технология.
Един флакон от ваксината на Pfizer/ BioNTech съдържа пет дози, които се поставят след темпериране и разреждане, а тази на Moderna съдържа 10 дози, които се получават след темперирането и разреждането.
Препаратите и в двата случая с поставят мускулно, за предпочитане - в делтоидния мускул в горната част на ръката. И двата са двуфазови, тоест се поставят на два пъти с разлика от съответно 21 или 28 дена. Възможни са отклонения от около 2-3 до максимум седем дена.
Проф. Гетов подчертава, че преди ваксинация пациентът трябва да се консултира с личния си лекар. Той посочва, че има някои групи, за които ваксинацията не е препоръчителна - хора с тежки алергични реакции, имунокомпрометирани пациенти, както и такива, които са на терапия за разреждане на кръвта.
Думите на Гетов потвърждават и от Националния оперативен щаб.
На редовния брифинг здравният министър Костадин Ангелов също обяснява, че и двете одобрени ваксини използват мРНК технология. Тепърва ще бъде създадена организация за транспортирането на ваксината на Moderna, като той определя съхранението ѝ като малко по-лесно от това на препарата на Pfizer.
След транспортирането на препарата на Moderna той може да се съхранява до седем дена на температури от 2 до 8 градуса, които Ангелов посочва, че са и температурите, на които се съхраняват всички други ваксини.