Скандинавия обвини Русия за завишените нива на радиация и това може би не е било прибързано и плод на предразсъдъци от миналото.
Разследване на списание Forbes смята, че завишените нива на някои радиоактивни изотопи може би се дължат на експерименти с едно от новите супероръжия на Кремъл - ракетата "Буревестник".
От март 2018 г. Руската федерация изпробва богата гама от свръхмощни оръжия, сред които и ракета, задвижвана от ядрено гориво, наречена именно "Буревестник".
Данните, че радиацията не идва от някоя от руските атомни електроцентрали, само засилва подозренията за друга дейност, която да я предизвика.
Така от Forbes стигат до заключението, че един от възможните причинители е въпросната ракета, която все още е в процес на разработка и изпитания и няма информация доколко е безопасна за тези, които я изстрелват.
Ядреното гориво, с което се движи "Буревестник", кръстен на птицата, която вещае бурите, му дава на практика неограничена мощност и огромен обсег на движение. Самата ракета може да пренася конвенционални или ядрени бомби в зависимост от целите си. Към нея би трябвало да бъде добавено и изключително прецизно насочване.
Има един проблем - инцидентите с ракетата няма как да останат незабелязани, защото обикновено са свързани с течове на ядрено гориво. Това е масивно устройство, задвижвано от голямо количество ядрено гориво, и ако нещо се случи с него - обикновено последиците са необратими.
През август 2019 г. руснаците вече установиха този факт по трагичен начин.
Тогава при инцидент край руския Северодвинск в Архангелска област загиват общо седем души - двама военни и петима служители на руската държавна "Росатом". Първоначалните съобщения от руска страна са неясни и объркани и твърдят за пожар или авария с неясен произход.
Малко след това става ясно, че причината е изпитание на ракетна установка с течно гориво. Отново не се уточнява какво точно е горивото, но постепенно става ясно, че инцидентът се случва при поредното изпитание на "Буревестник". Руският федерален център по ядрена физика го определя като "взрив в малогабаритен ядрен реактор".
Въпреки информацията от руското Министерство на отбраната, че разработката на ядрената ракета върви по план и се усъвършенства, очевидно ядреният реактор на нейния борд е твърде нестабилен и често дава дефекти, понякога фатални. Владимир Путин обаче е категоричен, че Русия се нуждае от "Буревестник".
Forbes посочва и друго руско оръжие, което може да е потенциалният източник на радиацията и което скоро трябва да влезе в арсенала на Кремъл.
Става въпрос за "Посейдон" - ядрено торпедо, отново задвижвано от ядрена енергия.
То е с дължина от около 20 метра и е предназначено за изстрелване от специално оборудвани подводници и насочване към други подводни цели. Затова ако досега е имало течове на ядрено гориво от него - те са останали почти незабелязани под водата.
В атмосферата обаче "Посейдон" може да изпуска достатъчно големи количества радиация, които да бъдат засечени дълбоко на територията на Скандинавския полуостров.
Яростното отричане, че изотопите идват от някоя от и без това компрометираните руски АЕЦ-и, пък само кара специалистите все повече да се чудят какво се случва с новите свръхоръжия на Путин и дали те не нанасят толкова вреди, още преди да са пуснати в действие.