Само 107 дни след излизането си от Парижкото споразумение за климата САЩ отново се завърнаха в него, съобщава АФП.
Макар днешното завръщане на Америка в многостранното споразумение за опазване на света от климатичните промени да е изключително символично, световните лидери обявиха, че очакват САЩ да докажат сериозността си след близо четири години отсъствие.
Основното нещо, което световните лидери очакват да разберат от Вашингтон, е какви цели си поставя страбата за намаляване на емисиите от вредни газове до 2030 г.
САЩ се върнаха в споразумението почти месец след поемането на властта от Джо Байдън, който заяви пред ООН, че страната му възнамерява да поднови изпълнението на споразумението.
Още едно от първите действия на Байдън като президент беше да подпише указ за прекратяване нареждането на бившия президент Доналд Тръмп за изтегляне от споразумението.
През 2019 г. администрацията на Тръмп обяви, че възнамерява да се оттегли от Парижкото споразумение за климата, но преди това да стане факт, мина повече от година - решението за това влезе в сила на 4 ноември 2020 г., ден след президентските избори, заради условията по договора.
Повече от 120 държави обещаха да се превърнат във въглеродно неутрални до средата на века.
Американски експерти очакват целта за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г. да е между 40 и 50% от базисните нива от 2005 г.