Равносметката след ефективната присъда на Алексей Навални е нощ, изпълнена с полицейско насилие над мирно протестиращи, стотици задържани демонстранти само в Москва и призиви от Запада за незабавното освобождаване на опозиционера.
По данни на "Би Би Си" в цяла Русия са арестувани 1400 души.
На 2 февруари вечерта, след произнасянето на присъдата на Навални, в центъра на града се стичат стотици руснаци, които да протестират срещу решението на съда. Въпреки че те имат намерение да изкажат мирно позицията си, скоро след това шествието е нападнато от тежко въоръжена милиция.
Видеа в социалните мрежи показват как полицаите бият протестиращи с палки, пострадали са и журналисти, които са се опитвали да отразят демонстрациите.
В Москва според "Би Би Си" са арестувани общо 1116 руснаци, а във втория по големина град - Санкт Петербург - още 246 души. Общо 15 руснаци са задържани при протести срещу присъдата на Навални в останалите по-малки руски градове.
За първи път центърът на руската столица беше огласен и от клаксони на автомобили.
Това е изцяло нова форма на протест, с която мнозина избраха да изразят недоволството си, въпреки че не са на протеста. Силният звук от клаксоните показват, че огромна част от руснаците не са съгласни с решенията на руските власти относно опозиционера.
Реакциите на Запада също са категорични - САЩ и Европейският съюз призовават за незабавното освобождаване на Навални. Брюксел заявява, че с решението на съда Москва "губи всякакво доверие в правната си система". Сходна е и позицията на Вашингтон.
Външният министър на Великобритания - Доминик Рааб - определи присъдата на Навални като "перверзия". Според Рааб полицейското насилие срещу протестиращи е "тежък удар върху установените граждански свободи и върховенството на закона".
Мария Захарова, говорител на руския външен министър, обаче отсече, че това е вътрешен въпрос за Русия, в който Западът не бива да се меси.