Правителствената на страните от Европейския съюз (ЕС) постигнаха споразумение с Унгария, което ще позволи осигуряване на финансова помощ за Украйна през 2023 г.
В замяна на това и на съгласието на правителството на Виктор Орбан за общ минимален корпоративен данък ще бъдат преведени еврофондовете към Унгария.
Сделката идва след месеци на търкания между институциите на ЕС, страни-членки и Унгария. След решението от понеделник правителството на Орбан вече няма да налага вето на помощите за Украйна и въвлечената в конфликт с Русия страна ще получи 18 милиарда евро от ЕС през следващата година.
Унгария също така се е съгласила да вдигне ветото си над минималния световен корпоративен данък, приет от страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Идеята е данъкът навсякъде да бъде поне 15% и да бъде прилаган към международни корпорации там, където печелят пари, вместо в страните, където регистрират офисите си, за да ползват данъчни облекчения.
"Ройтерс" посочва, че този данък евентуално ще се превърне в закон в ЕС, ако Полша до сряда оттегли свое възражение срещу него.
Заради направените отстъпки от страна на Унгария, ЕС ще одобри унгарския план за харченето на 5,8 милиарда евро помощ за възстановяване. Парите обаче няма да бъдат преведени преди властите в Будапеща да отговорят на редица изисквания.
Одобрението от ЕС беше от особено значение, защото ако планът на Унгария не беше одобрен до края на годината страната щеше да загуби 70% от парите.
Има съгласие и да се намалят от 7,5 млрд. на 6,3 млрд евро евросредствата за Унгария, които Европейската комисия (ЕК) иска да бъдат замразени заради корупцията в страната и неуважението към независимостта на съдилищата там.