Германските социалдемократи, Зелените и Свободните демократи сключиха коалиционно споразумение за формиране на правителство, съобщават световните агенции.
Споразумението е поредната крачка преди формирането на правителство, като сега вече има категорична яснота кой ще наследи Ангела Меркел начело на страната. Това ще е лидерът на социалдемократите Олаф Шолц.
Очакванията са правителството на новата коалиция "Светофар" от червените социалдеморкати, Зелените и жълтите Свободни демократи, да поеме властта в началото на декември, като по този начин ще се сложи край на 16-годишното управление на консерваторите под ръководството на Ангела Меркел.
Този развой беше предизвестен още на изборите за Бундестага на 26 септември, спечелени от Социалдемократическата партия. В продължение на близо два месеца представители на трите партии преговаряха, за да постигнат обща визия за управлението на страната.
Финализирането на проектоспоразумението в сряда дойде на фона на интензивни прегооври по отношение на финансовата и климатичната политика, както и за министерските постове през последните няколко дни.
Това, което остава, е постигнатата тройна сделка да получи одобрението на всяка една от участващите партии на партийни конференции. Едва тогава вече ще се отвори вратата към свикване на новото правителство.
Ако бъде одобрен от членовете на партиите през идните седмици, новият кабинет се очаква да влезе в сила през втората седмица на декември. Това би означавало, че напускащият канцлер Ангела Меркел няма да надмине рекорда за дни на поста, заеман от Хелмут Кол, за което остава по-малко от месец.
Според "Дойче веле" от Зелените са доволни от постигнатите договорки във всички области, където те имат интерес за налагането на по-екологични политики, включително транспорт, строитчество, селско стопанство и други.
Оттам заявяват, че "новата динамика" на управлението ще помогне на Германия да се придържа към целта за поддържане на глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий от прединдустриалните нива.
Именно по отношение на Зелените беше взето и най-драстичното решение за промени в политиката - страната трябва да се откаже от въглищата като енергиен източник до 2030 г., осем години по-рано от планираното при последното правителство.