Това момиче не само изглежда прекрасно, но и ухае чудесно благодарение на автомата за парфюми в Ню Йорк. Германската компания за автоматични уреди Щолверк & Ко изобретява през 1895 г. машини за течности, с които могат да се продават включително и парфюми. Те обикновено се монтират в тоалетните на гарите, театрите и кафенетата, но могат да се намерят и във вагони на влакове.
Този автомат превръща класическия свалячески въпрос в нещо ненужно. Запознайте се с машината за запалени цигари. Срещу едно пени можете да се снабдите с прясно запалена цигара Black cat. И много внимавайте да не се изгорите.
Американската манекенка Бети Дютър представя автомат за тен през 1949 г. Пуснете една стотинка в тази машина и ще имате удоволствието да се окъпете в душ с крем-бронзант. Апаратът е изобретен от Star Manufacruring Co. и често може да се намери в близост до басейни, плажове и тенис-кортове.
Този смущаващ апарат идва в две версии: "Само за мъже" и "Само за жени", и представлява мутоскоп с голи снимки. Какво все пак е видял въпросният иконом - можете да разберете, ако пуснете едно пени в автомата. Машините за пийп-шоу предизвикват обществено възмущение още в края на 19 век. През 1899 г. Times публикува гневно писмо, в което един от читателите на вестника се изказва против "порочните и деморализиращи фото-атракции".
Станцията за ликьор се появява за пръв път на панаира в Лайпциг през 1931 г. Всеки, който иска да се почерпи с чашка шнапс, може да избира между 10 различни спиртни напитки.
Този автомат за грим от 1931 г. предполага доста сериозно доверие в техниката. Какво представлява машината: първо се определят цветовете на гримовете, след което се пуска една монета от 10 пфенига, жената поставя лицето си в отвора и започва да върти манивелата на дясно. В идеалния случай гримът би трябвало да попадне на правилното място.
Защо да се измъчвате с ютията у дома, след като автоматът на улицата продава чудесни нови бели ризи? На снимката - машина за ризи в Берлин от 1958 г.
Забравили сте адреса? Само пуснете една монета и ще можете да разглеждате адресния указател на града си в продължение на 15 минути. Снимката на този германски автомат датира от 1908 г. На същия принцип функционира и изобретеният през 1900 г. автомат-лексикон.
Тази машина е абсолютно задължителна за лошото време и предоставя найлонови дъждобрани. Изглежда добре на външен вид, пази от намокряне, забавен е и струва само 3 дойче марки. На снимката - апарат от фирмата Pic-Ass от 1956 г.
Моля, пускайте стотинките своевременно, за да не увехне стоката. На снимката: автомат за цветя в Берлин през 1935 г.
Хапва ли ви се супа? А чийзкейк? Руладини? Американският модел Синди Хелър рекламира през 1945 г. автомат-ресторант. В началото на 20-ти век, тези бюфети за самообслужване от Германия превземат света. Залезът им обаче идва при сблъсъка с конкуренцията от веригите за бързо хранене.
Точно преди да влезе в метрото в Ню Йорк, жената оставя роклята си на химическо чистене в машината. Седем часа по-късно клиентката може да прибере прането си чисто.
Този апарат, поставен през 1955 г. на гарата в Любек и наричан от "Zeit" "машина за сватби", не просто служи за развеселяване на пасажерите, но и може да отвори пътя към любовта на живота ви. Ако пуснете две марки в машината, имате възможност да прочетете заключените в него обяви за запознанства - а при интерес, да пишете на отсрещния човек.
Автоматите за застрахователни полици са особено популярни на летищата през 60-те години. Всеки, който пусне съответната сума монети, може да получи застраховка живот за периода на предстоящия си полет. Германският вестник "Zeit" хвали автоматите като "полезно средство за все още твърде малкото авиопасажери от Западна Германия". Най-ниската цена на застраховката е пет марки.
В парижкото предградие Мьодон през 60-те години жителите се снабдяват с въглища в удобни опаковки от автомат.
Авария? Няма проблем. Поне ако автомобилът ви не предаде богу дух точно пред този бял шкаф: автоматът "всичко за колата", сниман през 1968 г. в Хамбург, предлага изобилие от резервни части, сред които вериги за мотоциклети, тръби и части за двигатели.
Не чакайте гардеробиерката - това е Westruma, портманто-автомат със защита от кражби от 1933 г., инсталирано на берлинската гара Анхалт. Първите модели от изобретението съществуват още от края на 19 век, германският патент за "самозаключващите се устройства за дрехи, шапки и инвентар датира от 1894 г.
Машина за бръснене с монети от 1940 г. - идеален уред за деловия мъж с бързорастяща брада. Оказва се, че след всяко бръснене машината се самопочиства автоматично с ултравиолетово облъчване.
Вибраторът всъщност е машина за "подмладяване на краката". За да подейства обаче, е препоръчително дамата да свали обувките си. Веднага щом монетата попадне в автомата, машината започва да прави масаж на краката чрез вибрации. На снимката - машина от гара Уотърлу в Лондон.
Кърпа за ръце, сапун, вода - всичко това може да се получи от автомата за миене на ръце (създаден през 1929 г.). Машините за стоки и услуги набират популярност към края на 19 век. Колкото повече се развива индустриализацията, толкова по-креативни стават изобретателите на автомати.
Еднометровият оранжев цилиндър пуска кратки разкази с едно натискане на копчето. Осем подобни машинки бяха разположени в Гренобъл през октомври 2015 г. по идея на френския стратъп "Short Edition". Ако имате само една минутка свободно време, трябва да натиснете копчето с цифрата 1. Колкото повече желание и време за четене имате, толкова по-високо копче трябва да натиснете. Освен това Lesomat-ът е безплатен и се финансира чрез спонсорство.