След като в рамките на два дни 32 души бяха убити при случаи на масова стрелба в американските градове Ел Пасо и Дейтън, студиото Universal временно спря рекламата на филма. Причината? Той разказва със силен политически привкус за хора ("елита"), които ловуват други хора (американци от щати, където традиционно се гласува за републиканци... и Тръмп).
Тогава обаче се намеси самият Доналд Тръмп. Очевидно целейки се в The Hunt, американският президент изсипа поредната си тирада в Twitter. Там коментира, че филмът е създаден, за да "причини хаос", и го използва, за да нападне "либералния Холивуд", който според него е расистки.
Universal от своя страна вдигнаха ръце и отмениха планираната премиера на The Hunt като съдбата на филма остава неясна.
Трилърът с Колин Фаръл разказва за мъж, тормозен от мистериозен снайперист чрез телефонни обаждания. "Телефонна клопка" трябваше да се появи по кината още през ноември 2002 г. През октомври същата година обаче снайперисти отнемат живота на 10 души и ранява трима други при поредица от атаки в щатите Мериленд, Вирджиния и Федерален окръг Колумбия.
Двамата убийци са задържани в края на същия месец, но въпреки това разпространителите решават да отложат премиерата за април на следващата година.
На този филм определено не му върви. Действието в него се развива в Париж в навечерието на Деня на Бастилията, когато американски джебчия отмъква чанта, без да знае, че е пълна с експлозиви. Те, естествено, се взривяват и убиват няколко души. Първоначално британската премиера на Bastille Day е предвидена за 19 февруари 2016 г. Тя обаче е отложена заради атентатите в Париж от 13 ноември 2015 г., при които загиват 131 души.
Филмът излиза в няколко държави в края на април, но е забавен във Франция, за да излезе около празника, за който се разказва в него. На 14 юли обаче, точно на Деня на Бастилията, е извършено ново терористично нападение - този път в Ница. При него умират 86 души. От уважение към жертвите Bastille Day е свален от екран няколко дни след премиерата си в страната.
Режисьорският дебют на Бен Афлек разказва за частен детектив (в ролята е Кейси Афлек), който издирва отвлечено тригодишно момиче. Около премиерата му обаче Великобритания се сблъсква със сходен кошмар - през май 2007 г. 3-годишната Маделайн МакКан е отвлечена, докато е на екскурзия с родителите си в Португалия. И до днес не се знае каква е съдбата на момичето.
Същевременно заради случая премиерата на Gone Baby Gone във Великобритания е отложена с почти половин година до началото на юни 2008 г. Същото се случва и в Малайзия, където филмът трябва да се появи на екран през септември 2007-а, но е отложен за месец март на следващата година заради отвличането и убийството на осемгодишно момиче.
Комедията с Бен Стилър разказва за група съседи, които се изправят срещу извънземна заплаха. На пръв поглед нищо проблемно, което да се повлияе от истински събития. Оригиналното заглавие на филма всъщност е трябвало да бъде Neighborhood Watch (запазено е при българския превод).
По това време обаче чернокож тийнейджър на име Трейвън Мартин е застрелян именно от член на истинска "съседска стража" - Джордж Цимерман. Това води до сериозни промени в рекламната кампания на филма. Не само името е съкратено, но е свален и първият му трейлър, в който героят на Джона Хил се прави, че стреля по тийнейджъри. Впоследствие фокусът на рекламата за The Watch е прехвърлен върху научно-фантастичния елемент.
Сцена във филма с Райън Гослинг е трябвало да покаже как гангстери убиват хора от публиката в киносалон чрез стрелба през екрана. Тогава обаче се случва инцидента от Аурора, Колумбия. На 20 юли 2012 г. мъж открива стрелба по време на среднощна прожекция на The Dark Knight Rises и убива 12 души като същевременно ранени са още 70.
По това време кината и телевизиите спират да излъчват трейлъра за Gangster Squad, защото съдържа кадри от сцената със стрелбата в киното. Цялата сцена в крайна сметка трябва да бъде заменена с друга, което води до нуждата от нови снимки. Премиерата на филма е отложена от септември 2012 г. на януари 2013 г.
Влиянието на Холивуд пролича около The Interview, когато Джеймс Франко и Сет Роугън създадоха международен скандал с филма си. В него двамата са екип от водещ и продуцент, които отиват в Северна Корея, за да интервюират Ким Чен-ун. Филмът обаче доведе до хакерската атака срещу Sony през ноември 2014 г., дело на хакерската група "Пазители на мира" от Северна Корея.
Хакерите искаха от студиото да се откаже от пускането на филма и дори заплашиха с терористични атаки в кина, които го излъчат. В крайна сметка много киновериги се отказаха от това да показват The Interview и той беше разпространяван най-вече чрез дигиталните платформи.
Тази филмова адаптация на Шекспировата драма "Отело" прехвърля венецианската трагедия в американска гимназия. Естествено, съдържа и сцени на насилие над тийнейджъри. Филмът трябва да се появи на екран през април 1999 г. На 20 април обаче има масова стрелба в гимназията в Колумбайн, при която са убити 13 души.
Филмът е отложен с цели 2 години, а разпространителят Miramax дори продава правата на друга компания - Lionsgate.
Филмът с Брус Уилис е римейк, разказващ за мъж, който тръгва да търси отмъщение, след като жена му е убита. Премиерата е планирана за 22 ноември 2017 г. На 1 октомври обаче стрелец открива масова стрелба в Лас Вегас, при която загиват общо 59 души.
Същият месец е обявено, че премиерата на Death Wish се отлага за март 2018 г. и има спекулации, че именно стрелбата във Вегас е довела до това решение. Едва три седмици след премиерата му обаче САЩ са почернени от нова масова стрелба - този път в гимназия в Паркланд, Флорида, при която загинаха 17 души, сред които и ученици.
Сатирата на Студената война, създадена от Стенли Кубрик, е отложена с два месеца не заради страха от ядрена война, а заради убийството на тогавашния американски президент Джон Кенеди в Далас. Освен това е преозвучена и шега - "Човек може да изкара много добър уикенд в Далас с всичко това". В новия вариант вместо "Далас" се чува "Вегас".
Има теории, че случилото се с Кенеди е причина и за промяна на финалната сцена, която първоначално е включвала бой с пайове и репликата "Господа! Галантният ни млад президент беше поразен!". Кубрик обаче твърди, че финалът е бил променен преди убийството на президента.