Критици и зрители са развълнувани от премиерата на "Роди се звезда" (A Star is Born) – филмът с Лейди Гага и Брадли Купър, разказващ за популярен музикант със сериозни лични проблеми и млада и талантлива певица, на която той помага да открие себе си и да се докосне до славата.
"Роди се звезда" беше засипан от похвали, а вече дори се спекулира, че е кандидат за големите награди в Холивуд догодина.
Това обаче не е първият път, в който тази история е разказвана на голям екран. Не е и вторият, нито третият.
"Новият" филм, режисиран от самия Купър, е четвъртият път, в който тази история се появява на екран за по-малко от век. Всяка от предните три версии е с участието на жена, която е икона на своето време, а списание TIME припомни как са реагирали неговите критици на всяка една от тези, в много степени сходни продукции.
В най-новата Гага играе сервитьорка, чийто живот се променя след като кънтри-звезда (Купър) я забелязва по време на изпълнение в бар. Продукцията привлече вниманието и си спечели одобрението на критиците още на премиерата си по време на филмовия фестивал във Венеция през август. А ако последва примера на предните три филма с това име, може би "Оскар"-ите наистина са възможност.
Всеки от предните три филма с името "Роди се звезда" е бил номиниран за награди от Филмовата академия на САЩ, а два дори са печелили такава.
Все пак не всяка версия на филма има същия стил, сюжет или музика. Всъщност първият филм дори не е мюзикъл. "Роди се звезда" от 1937 г. е романтична драма, чийто сюжет е най-различен в сравнение с останалите филми.
Джанет Гейнър играе Естър – млада жена, която е израснала във ферма в Северна Дакота. След като се мести в Лос Анджелис, за да преследва мечтата си да стане актриса, тя се запознава с актьора (и алкохолик) Норман Мейн.
По това време Гейнър е разкритикувана от критиците на TIME заради не особено добрата си игра, а овациите отиват за нейния екранен партньор Фредрик Марч, който е в ролята на Норман. Почти столетие по-късно обаче филмът не е остарял в едно – той показва реалността в Холивуд като посочва, че само едно на всеки хиляда момичета, отишли в Ел Ей, успява да стане звезда.
Филмът не е мюзикъл, а музиката в него като цяло не е достатъчно впечатляваща, че да си заслужи номинация за "Оскар". Въпреки това първият "Роди се звезда" получава общо 7 номинации за златните статуетки на Академията.
По това време Гейнър вече е носителка на награда "Оскар" за най-добра женска роля. Академията не е съгласна с оценката на TIME и Гейнър е номинирана и за "Роди се звезда", но в крайна сметка си тръгва с празни ръце. Само с номинация остава и партньорът й Марч.
17 години по-късно идва и адаптацията под формата на мюзикъл. "Роди се звезда" от 1954 г. черпи вдъхновение от оригинала и отново разказва история на Естър, която иска да пробие в Холивуд.
По това време голямата звезда в бранша е Джуди Гарланд, чиято кариера е в разцвет след ролята на Дороти в "Магьосника от Оз" от 1939 г. Именно Гарланд виждаме в ролята на Естър. На екран й акомпанира Джеймс Мейсън – британски актьор, който може би сте гледали в "Север-северозапад" на Хичкок.
Гарланд печели одобрението на критиците и впечатлява с пеенето си. В мюзикъла изпълнява шест песни, написани от Харолд Арлън и Айра Гершуин. Освен това показва впечатляваща увереност и зрялост, която публиката харесва.
Този филм получава номинации за "Оскар" за най-добра музика и оригинална песен – за "The Man That Got Away". Гарланд обаче губи битката за златна статуетка за най-добра женска роля. Актрисата, която според всички е фаворит, обаче получава много по-значима "утешителна" награда – пропуска церемонията, защото е в болница след раждането на сина си.
И така стигаме до римейка на мюзикъла. След още 22 години, през 1976-а, се появява третият "Роди се звезда". Или както е известен – "версията с Барбара Стрейзънд".
Този филм променя един основен елемент от предните две продукции – главната героиня вече не е актриса, която се бори за слава, а певица, която прави същото. Филмът започва с това как Джон Нормън (кънтри легендата Крис Кристофърсън) открива талантливата Естър (Стрейзънд) по време на нейно изпълнение в бар. Звучи ли ви познато? Сюжетът на този филм е най-близък до версията от 2018-а с Гага и Купър.
Този мюзикъл трябва да се възползва от рокенрол вълната в музиката, но в крайна сметка мелодиите в него трудно могат да минат за представители на жанра. Критиците на TIME по това време са разочаровани от липсата на добра рок песен във филм, чийто главни герои би трябвало не само да пеят и свирят такъв, но той да е живота им.
И този път критикът на TIME не налучква. Масовото мнение е, че музиката е най-доброто нещо от филма. Песента "Evergreen" печели "Грами" за песен на годината. Цялата музика също е наградена с тази награда. Третият "Роди се звезда" е номиниран и за четири награди "Оскар". Печели една – за най-добра песен, отново за "Evergreen".
Любопитно е друго – в първите два филма Естър печели "Оскар", но в този, заради променената история, героинята печели "Грами". Така Стрейзънд става първата актриса от "Роди се звезда", която и на екрана, и извън него да печели една и съща награда.
Предстои да видим как ще се представи Лейди Гага в полето на наградите.
Но си струва да се спомене, че така хвалената версия с нея и Купър идва 42 години след тази със Стрейзънд и се явява римейк на римейка на мюзикъл-адаптацията на оригинала.
О, Холивуд…