В ранните часове на 16 юни 1959 г. двама полицейски служители пристигат на адрес в Лос Анджелис. Там намират няколко пияни гости, а на горния етаж – мъртво тяло, лежащо върху легло. В главата на мъжа има дупка от куршум.
Пистолетът е в краката на жертвата, които все още са на пода, сякаш починалият е седнал на леглото в последните си мигове. Починалият е гол, а кръвта му е навсякъде по чаршафите като едно гигантско червено наметало.
Жертвата е Супермен. Или поне играе такъв в киното и телевизията. Името на мъртвия 45-годишен актьор е Джордж Рийвс, а обстоятелствата около неговата смърт са в основата на една от големите холивудски мистерии.
Защото макар случаят да е определен като „самоубийство”, съществуват теории, че Рийвс може би всъщност е бил е убит.
Една от най-упорито повтаряните версии е, че това е станало заради връзката на актьора с жената на влиятелен човек в Холивуд. Но животът на Рийвс вече е бил достатъчно голяма каша, за да не се изненадваме от няколкото истории за това какво се е случило в онази лятна нощ.
Кой е Джордж Рийвс?
Рийвс е роден с името Джордж Кийфър Брюър на 5 януари 1914 г. Родителите му се развеждат малко след това и той отраства с майка си и втория й съпруг, който осиновява момчето. Така бъдещият актьор получава името Джордж Безоло. Майка му се развежда и с този си съпруг и дори лъже Джордж, че вторият му баща се е самоубил.
Джордж разбира истината години по-късно. Но ето как през ранните години от живота си той не получава особено добра представа за това що значи стабилна връзка.
Актьорската му кариера започва с малка роля в успешния „Отнесени от вихъра” от 1939 г. По това време актьорът отново сменя името си – този път на „Джордж Рийвс”. Следват участия в няколко по-малки филма, но Рийвс така и не успява да постигне някакъв солиден успех. Мобилизиран е в армията през 1943 г., което още повече забавя кариерата му.
След Втората световна война се завръща в Холивуд, но положението там се е променило към още по-лошо. Все пак светлината в края на тунела идва под формата на голяма буква S и един нелепо изглеждащ супергеройски костюм.
Това е птица, това е самолет… Не, това е Супермен!
През юни 1951 г. Рийвс получава ролята на супергероя в нов телевизионен сериал – „Приключенията на Супермен”. За пръв път изиграва ролята във филма „Супермен и хората къртици”, което го прави първият актьор, превъплътил се в супергероя на голям екран.
Рийвс не се гордее с ролята, макар тя да му носи голяма слава и да го превръща в разпознаваемо лице в САЩ. Актьорът смята, че му е писано да играе в големи филми, но договорът за сериала ограничава още повече кариерните му възможности.
Ето я и иронията - съгласява се да играе супергерой на телевизионни екран, за да задържи кариерата си жива, но в един момент това решение се оказва още по-голяма спънка.
Сериалът започва с по-мрачен и сериозен тон, но постепенно е преориентиран към децата и става по-забавен. А това кара Рийвс да се чувства още по-унизен. Актьорът играе ролята на Супермен през една трета от професионалната си кариера. Това не му се отразява добре – филмовите му роли секват и в един момент той не играе нищо друго.
Любовната афера Маникс
Личният му живот също не е в кой знае колко по-добро състояние. С вече един неуспешен брак зад гърба си, Рийвс започва любовна връзка с омъжената и по-голяма от него с осем години Тони Маникс.
Тя е съпруга на Еди Маникс – главният мениджър на студиото „Метро Голдуин Майър” и един от най-опасните хора във Холивуд.
Някои хора предполагат, че Маникс може би е имал и връзки с мафията. Известен е с това, че е действал в ролята на „фиксър” – получавал е заплащане, за да оправя проблемни ситуации в личния живот на звездите. Спекулира се, че Еди не е имал проблем с любовника на съпругата си, тъй като самият той често е изневерявал.
Любовната връзка на Рийвс и Тони Маникс продължава до 1958 г., когато те се разделят, а актьора обявява годежа си с новата си възлюбена - Леонор Лемън.
Фаталната нощ, в която "Супермен не успя да спре куршум"
До брак обаче не се стига заради неочакваната смърт на актьора. В дома по време на стрелбата са били Леонор Лемън, с която Рийвс вече живее, съседката им Каръл Ван Ронкъл, журналистът Робърт Кондън и живеещият недалеч техник Уилям Блис, за чието присъствие там няма ясна причина.
Свидетелите разказват, че към 1:20 ч. след полунощ Рийвс, който се опитвал да заспи, слязъл при тях на долния етаж, развикал им се заради шума и се качил отново в спалнята – стая без прозорци.
Неговата годеница Лемън казала на гостите „Той отива да се застреля”. Малко по-късно чули изстрел.
Всички присъстващи казали пред полицията в Лос Анджелис, че Рийвс е бил депресиран. Когато се разпространява мълвата, че Лемън е предвидила смъртта на годеника си и се появяват въпроси не е ли могла да предотврати случилото се, жената веднага сменя своята версия за случилото се – вече твърди, че не казвала нищо.
В крайна сметка полицията обявява случая за самоубийство. Тялото е преместено, никой не търси отпечатъци. Никой от тримата лекари, които извършват аутопсията, не проверява ръцете на актьора за барутни следи, за да определи дали наистина той е стрелял.
При втора аутопсия, поискана от адвоката на майката на актьора, по главата и тялото на Рийвс са намерени синини. Малко по-късно адвокатът се отказва от случая. Леонор Лемън, доскорошната годеница на актьора, заминава за Ню Йорк и не са връща, пише Telegraph.
Ето някои от по-разпространените версии за смъртта на актьора – от най-нелепите до тези, които пораждат най-големи съмнeния:
- Рийвс се самоубива заради депресия, породена от липсата на работа и ограниченията на ролята му на Супермен;
- Рийвс, изглежда, е обичал да се разхожда гол из къщата си (дори когато там има други хора), държал е пистолет Luger до леглото си и се е прострелял с него, докато годеницата му пие с други хора на долния етаж;
- Автомобилен инцидент два месеца преди смъртта на Рийвс е увредил мозъка на актьора. Под въздействието на болкоуспокояващите той отнема живота си;
- Приятелката му Леонор Лемън го застрелва по време на скандал;
- Любовницата му Тони Маникс го застрелва от ревност;
- Съпругът на Тони – Еди Маникс, поръчва убийството на Рийвс след като актьорът изоставя любовницата си и разбива сърцето й;
- Тони Маникс урежда убийството на Рийвс чрез предполагаемите си контакти с подземния свят, след което прикрива следите;
Години наред тези теории намират хора, които да вярват в тях. По темата има книга от 1996 (Hollywood Kryptonite), както и филм, базиран на нея – Hollywoodland, в който ролята на Джордж Рийвс се изпълнява от Бен Афлек.
И макар да няма еднозначен отговор на тази мистерия, до ден днешен официалната версия остава самоубийство. На екрана Рийвс е бил супергерой, справящ се с всяко предизвикателство. В живота си е имал редица проблеми от професионален и личен характер, които могат да обяснят защо би посегнал на живота си.
Но за феновете на конспирациите зад тази изненадваща холивудска смърт винаги ще се крие нещо повече.