BBC определено знае как са правят добри шпионски сериали. И през 2016 г. го доказаха с The Night Manager, и по-рано тази година с Bodyguard. The Little Drummer Girl, новото шоу на телевизията, направено по едноименния роман на Джон льо Каре от 1983 г., не прави изключение, дори напротив - сериалът е всичко, което може да се очаква от една шпионска драма, че и повече.
Да започнем с основата - Джон льо Каре е наистина талантлив писател. Опитът му в Ми5 и Ми6 определено е от значение и той знае не просто как да разкаже една история, но и да я разкаже така, че тя да звучи максимално реалистично и достоверно (толкова, че понякога е чак плашещо).
Така че тук BBC определено имат с какво да работят. На фона на усложнените събития в Близкия изток, които и сега прехвърлят последиците си върху Европа, самата история за шпионската война между израелци и палестинци определено звучи грабващо.
Поставен през 70-те, сюжетът тук се върти около Чарли (Флоренс Пу) - амбициозна британска млада актриса на около 21-22 години с леви убеждения, свободен дух и доста лични проблеми. В началото на историята тя се намира в Гърция, след като театралната й трупа е поканена да изнесе представления там. На плажа, тя среща един по-възрастен, загадъчен мъж на име Питър (Александър Скарсгард), който успява да я заинтригува дотолкова, че да я накара да иде с нея на странно частно парти.
Там тя разбира, че Питър всъщност не се казва Питър, а Бекер (поне това е оперативното му име) и освен това работи за израелското разузнаване. Той, заедно с началника си Мартин Курц (Майкъл Шанън) предлагат на Чарли "ролята на живота й".
По това време мрежа от палестински терористи извършват редица терористични актове по цели, свързани с Израел, из цяла Европа и най-вече в Германия. Техен ръководител е Халил и именно него Курц и Бекер искат да заловят и отстранят. За целта обаче им е нужна помощта на Чарли - да "изиграе" любовница на по-малкия брат на Халил - Салим (който в момента е заловен от израелците) и така да навлезе в структурите на палестинските терористи.
Действието предлага купища шпионски трикове - от това как Бекер изгражда през цялото време "легендата" на Чарли като любовница на Салим, до тайната размяна на съобщения през игра на скрабъл между агенти в лобито на хотел в Австрия.
В случая кастът от актьорите е подбран великолепно. Флорънс Пу е всичко това, което човек може да очаква от едно младо, нахъсано момиче с левичарски възгледи от онова време.
След като успя да се отличи в редица филми като екранизацията на "Крал Лир", "Лейди Макбет" и филма на Netflix "The Outlaw King", сега тя показва героиня, навлязла в нов, странен и опасен свят, където един грешен ход може да й коства живота.
От другата страна е Майкъл Шанън, когото въпреки че разпознаваш прекрасно (той не изглежда чак толкова различно от себе си като изключим мустаците, косата и очилата), но все пак се усеща като съвсем различен човек - от акцента, с който говори английски, през вдървената походка та до цялата състарена, но целеустремена визия.
Неговият герой е точно агентът от разузнаването, който знае какво е поставено като цена и е способен на всичко, за да постигне целите си, но без да е безразсъден.
Напротив, Мартин Курц е студенокръвен, с една привидна откритост и изключително методичен в извличането на данните и убеждаването на околните. Ако трябва да бъде описан героят на Шанън с една дума, това ще е безскрупулен.
За да дойде ред и на Бекер, когото Александър Скарсгард успява да превърне в един безкрайно объркващ персонаж, чийто действия (и причинно-следствената връзка към тях) са трудни за проследяване, особено когато сам той се представя за Салим.
Самият сериал успява да обърка зрителя, който трябва да продължава да гледа, за да разбере как точно се случват нещата. Действието обаче те понася, докато се впускаш все по-дълбоко в историята.
Въпреки че тя се води от гледната точка на израелците и говори за палестински терористи, шоуто не се заема да поставя оценка за това кои са добрите и кои лошите. То дава поглед към света на шпионите, където войната се води под повърхността.
Няма как да не се направят паралели с "Мюнхен" (най-малко заради израело-арабската тематика и преследването на терористи). Така че ако сте харесали филма или книгата, The Little Drummer Girl определено ще ви допадне. Като цяло сериалът си заслужава да му хвърлите поне един поглед, най-малкото заради прекрасната актьорска игра и цялостно добрия краен резултат.