Новината, че именно Йохансон ще играе в екранизацията по едноименната японска манга, разгневи почитателите и се стигна до призиви за бойкот и онлайн петиции за отстраняването на актрисата от продукцията. Повечето настояваха Йохансон да бъде заменена с японска актриса или поне с азиатка, за да е по-близо до оригинала, но продуцентите пренебрегват недоволството.
Поредицата по романите на Сюзън Колинс се оказа абсолютен боксофис успех, но не всички одобряват екранизацията и особено Дженифър Лорънс в главната роля. Катнис трябва да е чернокожа или поне мургава, категорични са най-върлите фенове на книгите. Причината е, че героинята е описана като момиче с „маслинова кожа“ – факт, който кара мнозина да смятат, че бялата, зеленоока Лорънс е неподходяща.
Да избереш симпатичен американец с шведски корени да изиграе персиец невинаги е добра идея. Именно това доказва и режисьорското решение Джилънхол да играе главната роля в „Принцът на Персия“. Оказва се, че самият актьор също съжалява, че се е съгласил да участва в тази екранизация по култовата компютърна игра. Той споделя, че не е бил правилният избор за образа на Дастан и че оттогава избира много по-внимателно ролите си.
Джони Деп неведнъж е споделял, че има индиански корени, но това не пречи да предизвика скандал, когато е избран за ролята на Тонто в „Самотният рейнджър“. Въпреки недоволството именно Деп внася важни промени в сценария и в образа на героя, защото първоначално Тонто е бил съвсем второстепенен и незначителен персонаж.
Оказва се, че може да стане скандал и когато чернокожа актриса е избрана да изиграе чернокож персонаж. През 2016 г. Зоуи Салдана изиграва певицата Нина Симон, но почитателите на изпълнителката са крайно недоволни. Според тях Салдана няма никаква прилика със Симон, а освен това на актрисата ѝ се налага да носи по-тъмен фон дьо тен и протеза върху носа. Феновете смятат, че вместо това е трябвало да участва „истински чернокожа“ актриса.
През 2014 г. британецът е избран да играе Мойсей – решение, което предизвиква меко казано учудване. Оправданието на режисьора Ридли Скот е, че ако наеме някой актьор от египетски произход, може би продуцентските компании няма да се съгласят да финансират амбициозния му и доста скъп проект.
Този филм разказва за съдбата на журналистката Мариан Пърл, изиграна от Анджелина Джоли, гримирана почти до неузнаваемост. Истинската Пърл обаче е французойка с пакистански корени и характерните ѝ черти и цвят на кожата нямат почти нищо с образа, който Джоли пресъздава на екрана.
Продукцията печели „Оскар“ за най-добър филм на годината, но участието на Бен Афлек предизвиква доста противоречия. Той играе агент Тони Мендез, който е с латиноамерикански корени, както говори и името му. Афлек от своя страна не прилича дори и бегло на латиноамериканец, макар че актьорът уточнява, че самият Мендез много е харесал ролята му.
Деймън играе главния герой във филм, изцяло ситуиран в Китай – нормално е да има протести за избора на русия актьор. Колежката на Деймън – Констанс У – пише просторна критика към актьора, която завършва с призива да се спре с пропагандата, че само бели мъже могат да бъдат герои, и с категоричното заключение – „Нашите смели мъже не изглеждат така!“.
Да, решението Елизабет Тейлър да изиграе Клеопатра е било точно толкова обсъждано и критикувано, колкото и това за Гал Гадот. Тейлър е с млечнобяла кожа и сини очи, докато някои смятат, че Клеопатра е била чернокожа. Е, явно споровете как е изглеждала владетелката скоро няма да стихнат…